Hemodiyaliz hastalarının hastalık algısının diyet ve sıvı kısıtlamasına etkisi
Effect of disease perception of hemodialysis patients on diet and fluid restriction
- Tez No: 877753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİFE ALBAYRAK COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
KÜTLEMEZ, Esra. Hemodiyaliz Hastalarının Hastalık Algısının Diyet ve Sıvı Kısıtlamasına Etkisi, (Yüksek Lisans Tezi), Çankırı, 2024. Kronik böbrek hastalığı (KBH), hastalığa ve tedavi rejimine uyum sağlamayı gerektiren kronik bir hastalıktır. Hemodiyaliz hastaların da diyet ve sıvı kısıtlaması tedavi yönetimindeki en önemli noktalardır. Bu çalışmanın amacı HD hastalarında hastalık algısının diyet ve sıvı kısıtlaması üzerine olan etkisini belirlemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan araştırmanın evrenini 18-65 yaş arasında olan, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ve Anadolu Diyaliz Merkezi'nde hemodiyaliz tedavisi alan 200 hemodiyaliz hastası oluşturmuştur. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile Aralık 2022 ve Mart 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Hemodiyaliz Hastaları Sıvı Kontrol Ölçeği (HHSKÖ), Hemodiyaliz Hastaları Diyet Bilgi Ölçeği (HHDBÖ), Hemodiyaliz Hastaları Diyet Davranış Ölçeği (HHDDÖ) ve Kısa Hastalık Algısı Ölçeği (KHAÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, minimum-maximum, Spearman korelasyon, Mann-Whitney U testi ve Kruskall Wallis H Testi analizi kullanıldı. HHSKÖ davranış alt boyut ölçek puanı ile“HHDBÖ ve HHDDÖ”arasında (r=0,176;p0,05). Bu sonuçlar doğrultusunda, HD hastalarının öncelikli olarak hastalık algıları belirlenip diyet ve sıvı kısıtlamasına yönelik bilgi düzeyleri arttırılıp, tedavi rejimine yönelik uyumsuzlukları ortadan kalkabilir.
Özet (Çeviri)
KÜTLEMEZ, Esra, Effect Of Disease Perception Of Hemodialiysis Patients On Diet And Fluid Restriction, (Master Thesis), Çankırı, 2024. Chronic renal failure (CRF) is a chronic disease requiring adherence to a treatment regime. In hemodialysis (HD) patients, diet and fluid restriction are important points of treatment management. The aim of this study was to determine the effect of the disease perception of hemodialysis patients on diet and fluid restriction. The population of the research consisted of 200 hemodialysis patients who were aged between 18 and 65 years and were receiving hemodialysis treatment at Kastamonu Teaching and Research Hospital or the Anadolu Dialysis Center. Data was collected by face to face interview between December 2022 and March 2023. A Personal Information Form, a Sociodemographic Information Form, a Hemodialysis Patients' Fluid Control Scale (HPFCS), a Hemodialysis Patients' Diet Information Scale (HPDIS), a Hemodialysis Patients' Diet Behavior Scale (HPDBS) and the Brief Illness Perceptions Scale (BPIS) were used to collect data. In the data analysis, means, standard deviations, minimum-maximum, Spearman correlation, the Mann- Whitney U test and Kruskall Wallis H test analysis were used. Significant positive relations were found between the Behavior subscale score of the HPFCS and the HPDBS and HPDBS (r=0.176; p0.05). According to these results, first, hemodialysis patients' disease perceptions can be determined, then their knowledge levels concerning diet and fluid restriction can be increased and their adherence to the treatment regime can be improved.