Osteosarkopenik Obezlerde Leptin, Adiponektin, Ppar Gamma, Bazı Sitokin ve Vitaminlerin Kemik Yapımı, Kemik Dansitesi ve Kas Gücü ile İlişkisi
Relation between leptin, adiponectin, PPAR gamma, some cytokines and vitamins with bone formation, bone density and muscle strength in osteosarcopenic obese subjects
- Tez No: 838431
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY KARŞIDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Aile Hekimliği, Beslenme ve Diyetetik, İç Hastalıkları, Family Medicine, Nutrition and Dietetics, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İleri yaşlarda başkalarına bağımlı olmamanın en önemli belirleyicisi kas-iskelet sisteminin bütünlüğü ve fonksiyonel kapasitenin korunabilmesidir. Bu çalışmada ileride sarkopeni gelişebilecek bireylerin erkenden belirlenmesi, kas kütlesini, gücünü ve fonksiyonlarını en iyi gösteren testin veya kan tahlillerinin belirlenmesi, sarkopeni riski yüksek bireylerde uygulanması ve erken önlem ve tedavilere başlama imkânının sağlanması hedeflendi. Bu amaçla çalışmaya dahil edilen obez gönüllülerde bazı sitokin, adipokin ve vitamin değerleri ölçüldü. Vücut kompozisyonları biyoelektriksel impedans analizi ile ölçüldü, kemik mineral yoğunlukları (KMY) DXA ve kantitatif ultrason ile, ayrıca kas gücü ve fonksiyonları izokinetik testler, el sıkma gücü ve fiziksel performans testleriyle değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmeler için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The most important determinant of not being dependent on others in old age is the integrity of the musculoskeletal system and the preservation of functional capacity. This study aimed to identify individuals who may develop sarcopenia in the future at an early stage, determine the diagnostic methods or blood tests that best assess muscle mass, strength, and functions, apply them to individuals at high risk of sarcopenia, and provide the opportunity for early prevention and treatment. For this aim, some cytokines, adipokines, and vitamin values were measured in obese volunteers included in the study. Body compositions were measured by bioelectrical impedance analysis, bone mineral densities (BMD) assessed by DXA and quantitative ultrasound, and muscle strength and functions were assessed with isokinetic tests, handgrip strength, and physical performance tests. SPSS 22.0 package program was used for statistical evaluations.