Vestibüler sistem eğitim seti
Vestibular system training set
- Tez No: 838466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Vestibüler anatomi ve Periferik kaynaklı vertigo patofizyolojisi iç kulağın karışık yapısından dolayı anlaşılması zor bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Vestibüler sistemde semisirküler kanalların yerleşim açıları önemli bir noktadır. Periferik nedenli vertigo için uygulanan tanı ve tedavi manevraları bu yerleşim açıları üstünden temel alır. Yapılacak olan manevralarda hasta memnuniyeti için, bu manevraları uygulayan kişinin bu temel esaslara hâkim olması gerekmektedir. Yapılan bu çalışmada bu zorlukların üstesinden gelinerek daha kolay bir anlama kabiliyeti kazanılması amaçlanmaktadır. Bunun için tüm vestibüler yapılar modellenmiş, kafatası içine açıları ile uygun olacak şekilde yerleşimi sağlanmıştır. Kafatasının 3 düzlemde 'de hareket edebilmesi için dış bölmeye bir gyro sistemi geliştirilmiştir. Periferik kaynaklı vertigo patofizyolojisini göstermek için semisirküler kanal yapıları şeffaf olarak tasarlanmış ve temsili olarak otokonyalar konulmuştur. Buda bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için büyük bir avantaj sağlayacak aynı anda hem kafa hareketleri hemde otokonya konumları takip edilebilecektir. Geliştirilen led sistemleri sonucunda semisirküler kanal ampullalarındaki uyarılma durumları ve tedavi manevralarında kafatasının açılarının takibi içinde bir led ekran mevcuttur. Bu sistemler topluluğunun bir bütün olarak eğitimi destekleyici yönde yarar sağlaması düşünülmektedir. Bu eğitimi alan öğrencilerin tam anlamıyla konuyu sadece işitme yoluyla değil aynı anda hem işiterek hemde görerek bir bütün halinde konuyu anlamaları daha kolay olması düşünülmektedir. Aynı anda konuyu kavramak için iki duyudan da faydalanmak öğrencinin konu hakkındaki soru işaretlerini azaltacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Vestibular anatomy and the pathophysiology of vertigo of peripheral origin are difficult to understand due to the complex structure of the inner ear. The placement angles of the semicircular canals in the vestibular system is an important point. Diagnosis and treatment maneuvers for peripheral vertigo are based on these placement angles. For patient satisfaction in the maneuvers to be performed, the person performing these maneuvers should have a good grasp of these basic principles. In this study, it is aimed to gain an easier understanding ability by overcoming these difficulties. For this, all vestibular structures have been modeled and placed within the skull in a way that is appropriate with their angles. A gyro system has been developed in the outer chamber so that the skull can move in 3 planes. To demonstrate the pathophysiology of vertigo of peripheral origin, the semicircular canal structures were designed as transparent and representative otoconias were placed. This will provide a great advantage for those who want to have information about this subject, and both head movements and otoconia positions can be followed at the same time. As a result of the developed led systems, a led screen is available to monitor the excitation states of the semicircular canal ampullae and the angles of the skull during treatment maneuvers. It is thought that this collection of systems will benefit education as a whole in a supportive way. It is thought that it will be easier for the students who take this training to understand the subject as a whole, not only by hearing, but by hearing and seeing at the same time. It is thought that using both senses to grasp the subject at the same time will reduce the student's question marks about the subject.