Lupınus albus L. subsp. albus taksonunda genomik ssr markörlerinin geliştirilmesi
Development of genomic ssr markers in Lupinus albus L. subsp. albus
  1. Tez No: 838467
  2. Yazar: YAREN BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ULUKUŞ, DOÇ. DR. İBRAHİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Türkiye'de yetişen Lupinus albus L. subsp. albus (termiye) taksonu spesifik yüksek sayıda genomik SSR markörünün geliştirilmesi ve bu markörlerin genetik çeşitlilik çalışmalarında kullanılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada 6 farklı popülasyondan toplanan 48 bitki örneği kullanılmıştır. GMAT programı kullanılarak termiye genomunda sırasıyla 71722, 11657, 1502, 21888 ve 371 adet di-, tri-, tetra-, penta- ve hekza-nükleotit SSR motifi belirlenmiştir. Bu SSR motiflerinden toplam 107140 adet primer tasarlanmış ve bu primerlerden 10 adedi PCR çalışmalarında kullanılmıştır. Lupinus albus subsp. albus taksonuna ait toplanan örnekler CTAB metodu kullanılarak yapraklardan DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. İzole edilen genomik DNA'lar SSR markörleriyle PCR reaksiyonuna sokulduktan sonra PCR fragmentleri % 3'lük agaroz jel elektroforezinde ayrılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda populasyonlar arasında polimorfizm bulunamamıştır ve elde edilen bu markörler, bu taksona özgü ilk SSR markörleridir. Bu markörler Lupinus albus subsp. albus taksonunda genetik çeşitliliğin değerlendirilmesi, haritalanması ve markör destekli seleksiyon için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
It is targeted to develop a high number of genomic SSR markers specific for Lupinus albus L. subsp. albus (termiye) taxon grown in Turkey and to use these markers in genetic diversity studies. In this study, 48 plant samples collected from 6 different populations were used. The 71722, 11657, 1502, 21888 and 371 piece di-, tri-, tetra-, penta- and hekza-nükleotit SSR motifs were determined, respectively, in the thermite genome using the GMAT program. A total of 107140 primers were designed from these SSR motifs and 10 of these primers were used in PCR studies. DNA isolation from leaves was performed using the CTAB method from the collected samples of Lupinus albus subsp. albus taxon. After the isolated genomic DNAs were subjected to PCR reaction with SSR markers, PCR fragments were separated by 3% agarose gel electrophoresis. As a result of the studies, no polymorphism was found among the populations and these markers were the first SSR markers specific to this taxon. These markers can be used for assessment, mapping and marker assisted selection of genetic diversity Lupinus albus subsp. albus taxon.