Hiperemezis gravidarum tanılı gebeler ilesağlıklı gebelerin vestibüler sistem açısından değerlendirilmesi
With pregnants diagnosed with hyperemesis gravidarumevaluation of healthy pregnants in terms of vestibular system
- Tez No: 910951
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışma, Hiperemezis Gravidarum (HG) tanılı gebelerin vestibüler sistem fonksiyonlarının sağlıklı gebelerle karşılaştırılarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Araştırma tek merkezli, gözlemsel ve tanımlayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri'ne başvuran 1. trimester (8-12. hafta) gebeler oluşturmuştur. Güç analizi sonucunda, her gruptan 34 olmak üzere toplam 68 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama sürecinde, 6 maddeden oluşan tanımlayıcı bilgiler formu ve Berg Denge Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 programı ile yapılmış, normal dağılım Shapiro-Wilk testi ile incelenmiş ve verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Bu nedenle parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar Mann- Whitney U testi ile, ikiden fazla grup karşılaştırmaları Kruskall-Wallis testi ile gerçekleştirilmiştir. İlişkisel analizler ise Spearman korelasyon testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the vestibular system functions of pregnant women diagnosed with Hyperemesis Gravidarum (HG) by comparing them with healthy pregnant women. The research was conducted as a single-center, observational, and descriptive study. Materials and Methods: The study population consisted of pregnant women in the first trimester (8-12 weeks) who presented to the Obstetrics and Gynecology Clinics of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital. Based on a power analysis, a total of 68 pregnant women were included in the study, with 34 women from each group. During the data collection process, a descriptive information form consisting of 6 items and the Berg Balance Scale were utilized. Data analysis was performed using SPSS 22.0 software, and the normal distribution of the data was assessed using the Shapiro-Wilk test, revealing that the data did not follow a normal distribution. Therefore, non-parametric tests were employed. Intergroup comparisons were conducted using the Mann-Whitney U test, while comparisons involving more than two groups were performed using the Kruskal-Wallis test. Correlation analyses were conducted using the Spearman correlation test. A p-value of