Modelling, behavioral analysis, and performance evaluation of an automotive assembly plant by using Petri Nets
Bir otomotiv imalat işletmesinin Petri Net'leri kullanarak modellenmesi, davranışsal analizi ve performans değerlendirilmesi
- Tez No: 83849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. G. MİRAÇ BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu tez, bir otomotiv montaj sisteminin Petri net' leri kullanarak modellenmesi, davranışsal analizi, performans değerlendirilmesi ve benzetimini içerir. Çalışmanın amacı, sistemde bazı aksaklıklara neden olan problemleri ve bu problemlerin nedenlerini ortaya koymaktır. Sistem ayrıştırma ve modüler birleştirme yaklaşımları kullanılmıştır. İlk olarak, sabit zamanlar transitionlarla ilişkilendirildi daha sonra her modülün zamanlı Petri net' leri sistemin stabil, deadlock içermeyen, ve devirsel tarzda çalışmasını garanti eden boundedness, liveness, ve reversibility gibi önemli sistem özelliklerine sahip Event (Marked) Graph'lara dönüştürüldü. Daha sonra, Event Graph'lar için çevrim zamanını bulmaya ilişkin standart prosedür uygulandı. Ayrıca, modüllerin ve entegre sistemin benzetim modelleri POSES-h- adlı yazılım programı kullanılarak oluşturuldu. Benzetim, gerçek sistemin işleyişi süresince problemleri ortaya çıkaran zaman bazlı teşhis edici bir sistem sağlandı. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, otomotiv montaj işletmesinin etkinliğini arttırmak üzere yeniden tasarlanması için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis integrates the modelling, behavioral, analysis, performance evaluation and simulation of an automotive assembly system using Petri nets. The main intend is to put forward the problems which corrupt the system, and their causes. System decomposition and modular composition ideas are used. First, deterministic time is associated only with transitions and then, timed Petri nets of each module are converted into an equivalent timed marked graph which has important system properties including liveness, boundedness, and reversibility that guarantee the system to operate in a stable, deadlock-free, and cyclic manner. Then the standard procedure to find the cycle time for marked graph is applied for each module. Furthermore, simulation models of the modules and integrated system are generated using POSES-H- software tool. The simulation provides a timed-based diagnostic system to detect the problems during the execution of the actual system. Finally, the results obtained from this study can be used to redesign of the automotive assembly system to increase its efficiency.