Dolgu duvarlı betonarme çerçeve sistemlerin dinamik analizi
Dynamic analysis of reinforced infilled frame structures
- Tez No: 83850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Ülkemiz topraklarının %90'a yakın bölümünün deprem tehlikesinin altında olması ve ülkemiz nüfusunun %90'nında fazla bölümünün bu bölgelerde yaşıyor olması yapıların depreme karşı dayanımının ve deprem anındaki davranışının iyice incelenmesini gerektirmektedir. Yapı mühendisliğinde sistemlerin gerek statik gerekse dinamik analizinde mimari tasarım gereği kullanılan dolgu duvarların taşıyıcı sistemin rij itliğine katkısı dikkate alınmadan çözümleme yapılmaktadır. Bu yaklaşımdan dolayı sistemlerin özellikle yatay yükler altındaki davranışı beklenenden farklı olmaktadır.Dolgu duvarların yanlızca yük olarak alındığı durumlarda beklenen davranış ile dolgunun rij itliğinin dikkate alınarak gözlenen davranış yapılan deneysel çalışmalar ve geçmiş depremlerden edinilen izlenimler sonucunda çok farklılık göstediğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada düzlemsel çerçevelerin ve dolgu olarak kullanılan malzemenin sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak dinamik analizi yapılmıştır. Dinamik analiz yöntemi olarak tepki spektrumu analizi kullanılmıştır. Yapılan analizde dolgunun malzemesinin, dolgunun kalınlığının, dolgudaki boşlukların yapının periyot, yatay deplasman, taban kesme kuvveti gibi özelliklerini nasıl etkilediği grafiksel olarak gösterilmiştir.Dolgu duvarların yapının yatay yükler altında davranışına olumlu yada olumsuz etkileri değerlendirme bölümünde belirtilmiştir. Sonuç bölümünde ise yapı mühendislerinin yapısal analizde dolgu duvarların rijitliklerin dikkate alıp almamalarının ne gibi sonuçlar doğurabileceği ve yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The reason that almost 90% of our country fields are in earthquake danger and more than 90% of our population living in these regions, it is very important to build earthquake resisting structures and analysing its behaviour during earthquake. In structural engineering both in static and dynamic analysis of structures the infill is taken into consideration only by its weight but the behaviour when the infill are taken into account by its strength changes significantly. This change is proved by the recent earthquakes and experimental studies. In this study the dynamic analysis of plane frame structures and the infill together is made by using finite element method. Dynamic analysis of the structures is made by using responce spectrum analysis. In the analysis the effect of the type of infill, the thickness of infill, and the openings of the infill has been investigated on the periods, displacements, mode shapes and base shear of the structures. The effects are also shown as graphs. In the conclusion part the effect of the infill on the earthquake behaviour of the structure and changes of design criteria by taking the effect of infill in dynamic analysis of the structures is cited.