نقد الزيديّة للإمامية الاثنا عشرية في فكرة الإمامةالمؤيد يحيى بن حمزة الزيدي أنموذجا
Zeydiyye'nin imamet bağlamında İmamiyye'ye yöneltiği eleştiler: Yahya b. Hamza örneği / Zeydiyye's criticisms towards Imamiyye inthe context of imamet: The example of Yahya b. Hamza
  1. Tez No: 838496
  2. Yazar: CUMA ELCEBELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Zeydiyye âlimlerinin ileri gelen imamlarından İmam-ı Nazzar el-Müeyyed Billah Yahyâ b. Hamza ez-Zeydî'nin İmamiyye fırkasına yönelttiği eleştirileri ele aldık. Çalışmanın giriş kısmında Yahyâ b. Hamza'nın hayatına kısaca değindik. Ayrıca ilmi yetkinliği sayesinde yaşadığı bölgelerde ciddi ölçüde bir etki bırakan İmam Yahyâ b. Hamza'nın döneminde sosyal ortam ile ilmî hayatı inceledik. Böylece İmamın ilmî olarak hem nasıl etkilendiğini hem de nasıl etkilediğini belirginleştirmeyi amaçladık. Daha sonra imamlığın tanımını ve Zeydiyye ile İmamiyye fırkaları arasında imame kavramının nasıl anlaşılıp açıklandığını mercek altına aldık. Ardından imamın varlığının vacipliği meselesini, imamlar hakkında muteber olan sıfatları, bu sıfatlardan hangilerinin şart sayıldığı hangilerinin ise sayılmadığını, bu konudaki tartışmaları kaleme aldık. Bunun yanı sıra Yahyâ b. Hamza'nın görüşleri bağlamında İmamiyye ile Zeydiyye arasında ittifak edilen ile ihtilaf edilen konuları sunmuş oldukları deliller ile birlikte inceledik. Bunları imamın ne zaman imam olacağı meselesine ilişkin olarak fırkaların itikadî görüşleri izlemiştir. Son bölümde ise İmamiyye ile Zeydiyye arasında bu konudaki ihtilaflı görüşleri arasında gerekli delilleri belirterek tercihte bulunduk. Ayrıca İmam Yahyâ b. Hamza'nın Hz. Ebûbekir ile Hz. Ömer başta olmak üzere Sahâbe'nin adaleti, Hz. Ali'nin fazileti ve imamlığı, imamın ortaya çıkışının vacip oluşu ve imamın bilinmesi meseleleri hakkındaki itikadî düşüncelerini açıkladık.
Özet (Çeviri)
I started this research with an entry in which I translated Imam Al-Nadhar Al-Mu'ayyad Billah Yahya bin Hamzah, the Zaidi who was one of the most prominent Zaydi scholars and imams, and one of those who ruled as imams in their countries, ruling the country and the people, so his status rose, and I had to study the social and scientific life in the time of Imam Yahya bin Hamzah To show its influence and scientific impact. Then I moved on to the research, and in this research I explained the important issues of the imam by defining it and clarifying its concept among the sects, including the Zaydiyyah and the Imamiyyah, and then I explained the saying in the necessity of an imam and what are the qualities considered in the right of the imams, and what is required of them and what is not required, and I showed the discussion In it and the conditions agreed upon and in disagreement with the evidence of each of the two teams, then I moved to the research that includes saying about when the imam becomes an imam, and the doctrines of the belief teams in that and focusing on the Zaydiyyah and the Imamiyyah. In this research, I have shown the disagreement of the Zaydiyyah and the Imamiyyah and the evidences of each team, while mentioning the other sects sometimes. Then I moved to a chapter in which I showed the most correct opinion that I see from the disagreement between them and the statement of the weighting evidence. I also explained the imam's belief in particular in issues of the justice of the Companions, especially the two sheikhs, the preference and leadership of our master Ali, and the necessity of the appearance of the imam and his knowledge. . So I divided the research into two chapters and made chapters under the chapter, chapters below chapters, and chapters below chapters.