نقد العقيدة النصرانية من خلال كتابات مهتدي النصارى المعاصرين
Çağdaş Hristiyan mühtedilerin yazdıkları bağlamında Hristiyanlık inancına yöneltilen eleştiriler
  1. Tez No: 994789
  2. Yazar: ALI ABDULAMEER FADHIL AL-JANABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RIZA AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin başlığı“Çağdaş Hristiyan Mühtedilerin Yazdıkları Bağlamında Hristiyanlık İnancına Yöneltilen Eleştiriler”başlığını taşımaktadır. Çalışmada, başlıca Hristiyan inanç esasları olan Teslis Doktrini, İsa'nın Tanrılığı, Çarmıh ve Kefaret İnancı, başlangıçta Hristiyan olup kilisede yüksek dinî görevler üstlenmiş, sonrasında İslam'a geçen çağdaş önemli şahsiyetlerin bakış açılarıyla eleştirel bir incelemeye tabi tutulmuştur. Konunun mahiyeti, çalışmada birden fazla yöntemin birlikte kullanılmasını gerektirmiştir. İlk aşamada, betimleyici ve tümevarımsal yöntem ile çağdaş mühtedilerin katkıları ve görüşleri derlenmiş; ardından onların metinleri incelenerek eleştirinin odaklandığı inanç meseleleri belirlenmiştir. Devamında, analitik yöntem yardımıyla bu eleştirilerin içeriği çözümlemiş; ayrıca tarihsel yöntem kullanılarak Hristiyan inançlarının tarihsel süreçteki değişimi ve gelişimi araştırılmıştır. Bu çalışmada şu önemli sonuçlara ulaşmıştır: - Hristiyan inançlarındaki belirsizlik ve zihinsel çelişkiler ile bu inançları desteklemeyen bazı kutsal metinlerin varlığı, bu mühtedileri mantıklı bir dinî alternatif arayışına sevk eden en önemli etkenler arasında yer almıştır. Bu kişiler, aklî ve ruhî yönlü aradıklarını İslam'da bulmuşlardır. - Söz konusu mühtediler, Hristiyanlık inançlarının birçoğunun, ilk Hristiyanların etrafını saran felsefî akımlar ve putperest dinlerden etkilendiği sonucuna varmışlardır. Özellikle Hristiyanların zulme uğradığı ve gerçek İncil'in kaybolduğu dönemlerin ardından bu etkileşim daha da artmıştır. - Bu mühtediler, dinler arası karşılaştırma yaparken aklî ve naklî (rivayetlere, metinlere) delillere dayanmış; Hristiyanlara karşı onların kendi kaynaklarını delil olarak kullanmışlardır. Aynı zamanda Kutsal Kitap metinlerini analiz ederken eski dilleri çok iyi bilmelerinin avantajını kullanmışlar; bu da onların yazılarına ilmî bir güç, zihinsel bir açıklık ve farklı fikirleri tahrif etmeden, dürüstçe aktarma konusunda büyük bir güvenilirlik kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled:“Criticism of Christian Doctrine through the Writings of Contemporary Converts from Christianity to Islam”presents a critical study of major Christian doctrines, namely the doctrine of the Trinity, the divinity of Christ, and the doctrine of crucifixion and atonement. From the perspective of examples of prominent contemporary scholars who used to adhere to the Christian faith and held high religious positions within it, and who later converted to Islam. Various methodological approaches were employed to examine and elaborate on this subject. The nature of the topic necessitated the use of the descriptive and inductive method to initially trace the contributions of contemporary converts from Christianity to Islam. This was followed by the collection and description of their writings to extract the doctrinal issues under critique and the corresponding rebuttals. The researcher also utilized the analytical method in dissecting the elements of this critique and employed the historical method to trace the evolution of doctrines within Christianity. The study reached several significant conclusions, most notably: First, the intellectual ambiguity and contradictions inherent in Christian doctrines, along with the absence of scriptural texts supporting them, were key factors that compelled these converts to seek a rational alternative faith, ultimately finding their spiritual and intellectual fulfillment in Islam. Second, the converts concluded that many Christian doctrines were influenced by surrounding philosophies and pagan religions, particularly following periods of persecution and the loss of the authentic Gospel. Third, these converts adopted a distinctive methodology in the field of comparative religion, grounding their research in both textual evidence and rational arguments. They cited authoritative Christian sources and leveraged their proficiency in ancient languages to analyze biblical texts, endowing their writings with scholarly rigor, intellectual clarity, and integrity in presenting opposing views without distortion.