Neoliberal politikaların eleştirisi üzerinden 2000'li yıllar sonrası devletin rolü
The role of the state after 2000's through the criticism of neoliberal policies
- Tez No: 838502
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Toplumsal ve siyasal örgütlenme, tarihin eski dönemlerinden günümüze kadar devlet kurumu üzerinden varlığını koruyarak anlam kazanmıştır. Siyaset, yönetim ve ekonomi alanında devletin rolü bağlamında yapılan tartışmalar, müdahalecilik özelliğinin ortaya çıkardığı dışsallıklar üzerinden dönemsel olarak cereyan ederken; ana akım söylemde klasik liberalizmin önermeleri yaygın kabul görmüştür. 20. yüzyılda devlet kurumu kalkınmanın temel aktörü olarak politika meşruiyetini Keynesin görüşlerine dayandırmış; yüzyılın sonlarına doğru devletin ekonomik ve toplumsal yaşamdaki fonksiyonunun neoliberal ideolojinin gerekleri doğrultusunda sınırlandırılması ve yapısal olarak küçültülmesi istenmiştir. Neoliberalizmin 2000'li yıllarda yarattığı krizler karşısında devletin rolünün tanımlanması ve varlığının temellendirilmesi bu çalışma kapsamında incelenmektedir. İnceleme neoliberalizmin sacayağını oluşturan özelleştirme, deregülasyon ve yerelleşme politikaları ekseninde devletin rolünün küresel sistem içerisindeki konumlanışını anlamayı amaçlar. Elde edilen bulgular eşliğinde devletin rolünün, günümüzde yaygınlaşan ekonomik, toplumsal ve siyasal krizler karşısında önleyici, dengeleyici ve korumacı bir niteliğe büründüğü söylenebilir. Ayrıca neoliberalizme karşı alternatif arayışlarının yaygınlaşması, pos-neoliberalizme yakın hükümetlerin göreve gelmesi neoliberalizmin aşırılıklarına verilen bir tepkinin sonucu olduğu ve bu tepkinin artık kuzey-güney ekseninin yanında doğu-batı eksenini de kapsadığı çözümlemesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social and political organization has gained meaning by preserving its existence through the institution of the state from ancient times to the present day. While the debates on the role of the state in politics, governance and economics have taken place periodically over the externalities caused by its interventionist characteristic, the propositions of classical liberalism have been widely accepted in the mainstream discourse. In the 20th century, the state institution based its policy legitimacy as the main actor of development on Keynes' views; towards the end of the century, the state's function in economic and social life was sought to be limited and structurally downsized in line with the requirements of neoliberal ideology. Defining the role of the state and justifying its existence in the face of the crises created by neoliberalism in the 2000s is examined in this study. The study aims to understand the positioning of the role of the state in the global system in the axis of privatization, deregulation and decentralization policies that constitute the pillars of neoliberalism. The findings suggest that the role of the state has assumed a preventive, stabilizing and protective character in the face of the economic, social and political crises that have become widespread today. In addition, it has been analyzed that the widespread search for alternatives to neoliberalism and the election of governments close to pos-neoliberalism are the result of a reaction to the excesses of neoliberalism and that this reaction now covers the east-west axis as well as the north-south axis.