An Assessment of rod friction in dynamic probing
Dinamik sondalama tij çeper sürtünmesinin belirlenmesi
  1. Tez No: 83853
  2. Yazar: GÜVEN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
VI ÖZET Dinamik penetrasyon deneyi sırasında zemin içerisindeki tij grubu çeper yüzeyinde, bazı zemin koşullarında ve belirli bir derinlikten itibaren, çakma çeper sürtünme direnci (birim olarak fs,v) ortaya çıkabilmektedir. Sonda çakım direncini yenmek için gerekli darbe sayısına ek olarak, toplam çakma çeper sürtünme direncini yenmek için Ns darbe sayısı harcanmaktadır. Zemin içerisindeki tij grubunu kendi ekseni etrafında çevirmek için gerekli tork T ölçülerek, birim çevirme çeper sürtünme direnci fs,h hesaplanmaktadır. Ns'nin belirlenmesinde, fs,v / fs^ = a oransal değerinin bilinmesi gerekli olmaktadır. Bu çalışmada, a değerinin laboratuarda belirlenmesi için bir deney ekipmanı projelendirilip, realize edilmiştir. Deney ekipmanı hücre, sonda çubuğu, sürşarj takımı, çakma takımı ve çevirme takımından oluşmaktadır. Bu deney ekipmanı ile uç dirençsiz dinamik sondalama deneyi yapılarak, aynı koşullar altında çakma (fs,v) ve çevirme (fs,h) birim çevre sürtünme direnci değerleri belirlenebilmektedir. Sınıflandırma deneyleri ile özelikleri belirlenip, sondalama deneylerindeki ortak davranışları dikkate alınarak temiz kum, siltli kum, kil ve bentonit şeklinde dört gruba ayrılan 15 adet zemin örneği üzerinde toplam 370 adet uç dirençsiz dinamik sondalama deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerde tüm örnekler için sürşarj, kohezyonsuz örneklerde boşluk oranı ve kohezyonlu örneklerde likidite indeksi değerleri değişken olarak uygulanmıştır.vn Söz konusu deneyler sonucunda a oranlan temiz kum örnekleri için a = 0.92, siltli kum örneği için a = 1.92, kil örnekleri için a = 4.34 ve bentonit örnekleri için a = 1.23 ortalama değerlerinde bulgulanmıştır. a Oranlarının genel olarak fs,h'ye bağımlı olmadığı, kil örnekleri dışında fs,v'ye bağlı değiştiği, zemin örnekleri gruplarının tümünde fSjV - fs,h ilşkilerinin anlamlı lineer bağımlılık arz ettiği görülmüştür. Bu tez çalışması kapsamında kullanılan deney örneklerinin ve yapılan deneylerin sayısı; a'nın, incelenen zemin türleri üzerindeki dağılımım ortaya koymak açısından yeterli olmuştur. Önerilen a değerlerinin genelleştirilmesi ve pratikte kullanımı için daha fazla sayıda veriye ihtiyaç vardır. Dinamik penetrasyon deney bulgularının niceliksel değerlendirilmesi, büyük ölçüde, tij çeper sürtünmesini yenmek için gerekli darbe sayılarının saptanmasına bağlıdır. Bu problemin çözümü için laboratuar ve arazi deneylerine dayalı araştırmalar sürdürülmelidir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT During dynamic probing, driving skin friction on the surface of the probing rods inside the ground may occur at a certain depth, depending on the soil conditions. Certain number of blow counts Ns is required to overcome the total driving skin friction, which is additive on the number of blow counts to overcome the driving resistance of the probe. Unit rotational skin friction fs,h is determined by measuring the torque T required to turn the string of rods inside the ground. It is required that rational value a = fSjV / f^ is known in determining Ns. In this study, a test-equipment has been designed and realised for determining a in the laboratory. Laboratory test equipment is composed of cell, probing rod, surcharge kit, driving kit and rotation kit. This equipment provides the performance of dynamic probing test without tip resistance, and determination of driving (fSjV) and rotational (fs,h) unit skin frictions under same conditions. Totally 370 probing tests without tip resistance have been performed on 15 soil samples, which have been grouped as clean sand, silty sand, clay and bentonite samples, depending on their common behaviour in probing tests, and results of classification tests. During these tests surcharge for all soil samples, void ratio for non-plastic samples, and liquidity index for plastic samples have been varied. As a result of the subject matter tests a values have been determined as a = 0.92 for clean sand samples, a = 1.92 for silty sand sample, a = 4.34 for clay samples, and a = 1.23 for bentonite samples.a Values are independent from f^h for all soil sample groups, and depend on fS;V excluding clay samples. For all sample groups, fs,v - fs,h relations have been found to be linearly dependent. Number of soil samples used and number of tests performed within the content of this study have been satisfactory for understanding the variation of a over the soil types investigated. More data is needed for the generalisation of suggested a values and their practical use. Quantitative evaluation of dynamic penetration test results largely depends on the determination of number of blows required to overcome the skin friction on the probing rods. More investigations, which will be performed in the laboratory together with the ones performed in-situ, will help solution of this problem.