Kâmûsü'l-Â'lâm'da geçen Kırım-Kafkasya ile ilgili maddeler ve değerlendirmesi
Substances and evaluation on the about Crimean-Caucasia in Kâmûsü'l-Â'lâm
- Tez No: 838572
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Osmanlı Devleti döneminde Sultan II. Abdülhamit Han'ın yönetimi boyunca eğitim, ulaşım, haberleşme, kültür, sanat alanları başta olmak üzere birçok alanda yenilik ve modernleşme için adımlar atılmıştır. Bu dönemde ortaya çıkan başlıca eserlerden bir tanesi de tanzimat dönemi edebiyatçılarının en önemlilerinden biri olarak görülen Arnavut asıllı bir yazar olan Şemsettin Sami'nin II. Abdülhamit Han'ın teşvik ve himayesi altında kaleme aldığı Kâmûsü'l Â'lâm adlı eseridir. Bilgiye ulaşımın daha güç olduğu bir çağda yazılan bu eser, henüz bütünüyle Türkçeye aktarılmamış olsa da, tarihçiler ve coğrafyacılar açısından hâlâ önemini korumaktadır. Bu tez çalışmasında çağımızda Kırım ve Kafkasya konusunda yapılan araştırmalara ek olarak, ansiklopedik bir eser olma hüviyetine haiz olan Osmanlı Devleti döneminde yazılmış Türkçe bir eser olan Kâmûsü'l Â'lâm'ın da bakış açısına yer verilerek ve günümüz kaynaklarını da göz önünde bulundurarak değerlendirmek, bununla birlikte literatüre konu ile ilgili Osmanlı döneminde Türkçe yazılmış bir eser olan bu kaynaktan da faydalanılarak bir çalışma ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
During the rule of the Ottoman Empire, significant efforts were made to modernize and innovate various aspects such as education, transportation, communication, culture, and art under the leadership of Sultan Abdulhamit II. One of the prominent works from this period is the“Kâmûsü'l Â'lâm”written by an Albanian writer named Şemsettin Sami, who was highly regarded during the Tanzimat period and supported by Sultan Abdulhamit II. Despite not being fully translated into Turkish, this work remains important for historians and geographers. This thesis aims to provide a new perspective on the encyclopedic work“Kâmûsü'l Â'lâm”and its relevance to contemporary Turkish literature, alongside research on Crimea and the Caucasus, and to utilize this source, written in Turkish during the Ottoman period, in the literature, taking into account the current resources.