Operational effectiveness of UAVs in post-2011 wars
2011 sonrası savaşlarda İHA'ların operasyonel etkinliği
  1. Tez No: 838584
  2. Yazar: CAN YURDAKURBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Drone olarak da bilinen insansız hava araçlarının (İHA) son dönemdeki savaşlarda yoğun bir şekilde kullanılması ve yarattığı etki, bazı uzman ve akademisyenlerin bu araçların bir askeri devrim yarattığı şeklinde nitelendirmeler yapmasına yol açmıştır. Bu argüman savaş araştırmaları alanında popüler bir tartışma haline gelmiştir. Süregelen tartışma, soruna ışık tutabilecek kapsamlı bir çalışma ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Çalışma kapsamında teknoloji, askeri güç ve askeri devrim ilişkisi üzerinden teorik bir çerçeve çizildikten sonra İHA'ların geçmişten günümüze gelişimi ve sağladığı imkan ve kabiliyetler üzerinde durulmuştur. Son olarak 2011 sonrası İHA'ların yoğun şekilde kullanıldığı dört savaş irdelenerek söz konusu araçların gerçekten bir askeri devrim yaratıp yaratmadığı sorusuna cevap aranmıştır. Karşılaştırmalı vaka ve tematik analiz kullanılarak yürütülen çalışma neticesinde İHA'ların istihbarat, gözetleme ve keşif görevlerindeki etkinliğiyle askeri operasyonlarda önemli bir unsur haline geldiği, ve doğrudan müdahil olmadan kendi yararları doğrultusunda bir çatışmayı etkilemek isteyen ülkeler için daha güvenli bir güç projeksiyonu aracı haline geldiği bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca, İHA'ların diğer harp unsurlarıyla sıkı bir koordinasyon içerisinde olmaları gerektiği de tespit edilmiştir. Bu bağlamda İHA'ların insansız yapıları ve uzun süre havada kalabilme özellikleri ile kullanıcılarına önemli imkan ve kabiliyetler kazandırsa da bu durumun henüz bir askeri devrim olarak nitelendirilemeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The extensive use and impact of unmanned aerial vehicles (UAVs), also known as drones, in recent wars has led some experts and scholars to characterize them as a military revolution. This argument has become a popular debate in the field of war studies. The ongoing debate has brought about the need for a comprehensive study that can shed light on the problem. Within the scope of the study, after drawing a theoretical framework on the relationship between technology, military power, and military revolution, the development of UAVs from past to present and the opportunities and capabilities that provide are emphasized. Finally, four wars in which drones have been used extensively after 2011 are analysed to answer the question of whether these vehicles have indeed created a military revolution. Using comparative case and thematic analysis, the study concludes that UAVs have become an important element in military operations with their effectiveness in intelligence, surveillance and reconnaissance missions, and have become a more secure power projection tool for countries that want to influence a conflict in their own interests without direct involvement. It has also been determined that UAVs should be in close coordination with other assets of warfare. In this context, it is concluded that although UAVs provide important opportunities and capabilities to their users with their unmanned nature and their ability to loiter for a long time, they cannot yet be described as a military revolution.