Üniversite kampüslerinde güneş enerji santrali için örnek bir uygulama
An example application for solar power plant on university campuses
  1. Tez No: 838585
  2. Yazar: ABDULLAH SENİH GENÇGÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SELBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada hazırlanan örnek GES' de ilke olarak Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nin sahip olduğu kapasitesinin en uygun sistem ve donanımlarla maksimum elektrik enerjisi üretimi hesaplanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak en uygun paneli bulmakla başlanılmıştır. Panel çeşitlerinin kendi arasında verim analizi tamamlandıktan sonra en çok verim sağlayan ve çatı tipi GES için uygun olan monokristal half-cut panel seçilip sisteme entegre edilmesi uygun görülmüştür. Üniversite çatılarının alanları hesaplanıp Autocad yazılımı üzerinden yerleşim yapılmıştır. Yapılan yerleşimi görselleştirmek ve gölge analizi için Sketchup yazılımına başvurulmuştur. Devam eden aşamalarda üç analiz programı üzerinden üretimler karşılaştırılıp panel seçimi, sistem düzeni ve yazılımların doğruluğu programlar aracılığıyla karşılaştırılmıştır. Bu yazılımlar sırasıyla PVsyst, SAM ve PVSOL programlarıdır. En yüksek üretim SAM üzerinden çıkarken en düşük üretim verileri PVSOL üzerinden kaydedilmiştir. PVsyst ile SAM arasında %1,98 sapma gözlemlenirken, PVsyst ve PVSOL arasında %1,21 oranında sapma gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
For ISUBÜ, which is the main subject of the thesis, the maximum electrical energy production was calculated with the most appropriate systems and equipment of the capacity of the university in principle in Photovoltaic power station. In order to achieve this goal, the first thing to do is to find the most suitable panel. After the yield analysis of the panel types is revealed, it would be appropriate to arrange and integrate the monocrystalline half-cut panel, which provides the most efficiency and is suitable for the roof type SPP. The areas of the university roofs were calculated and placed via Autocad software. Sketchup software was used to visualize the placement, fit and shadow analysis. In the following stages, productions were compared over three analysis programs and panel selection, system layout and software structures were compared through three separate programs. These softwares are PVsyst, SAM and PVSOL programs respectively. It runs the lowest production data over PVSOL, while the highest production outputs via SAM. While 1.98% deviation is observed between PVsyst and SAM, 1.21% deviation is not observed between PVsyst and PVSOL.systems