Türkiye'de kadın asker istihdamının incelenmesi
Examining the employment of female soldiers in Turkiye
- Tez No: 838587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de kadınların orduya kabulü ve gelişimini ve ayrıca TSK'nın kadın asker istihdamını karşılaştırmalı bir analizle incelemektir. TSK'nın kadın askerlerle ilgili uygulamaları diğer NATO ülkeleri ile farklılık arz eder mi? Farklılık veya benzerliklerin nedenleri nelerdir? TSK'da kadın asker istihdamı Türkiye'deki diğer meslek kollarından farklı mıdır? Kadın askerlerin sayı ve oran olarak az olmasının gerekçeleri nelerdir? sorularına yanıt aranmıştır. Doküman analizi yöntemi ile askerî yayınlar, resmi raporlar ve daha önce yapılmış çalışmalardan faydalanılmıştır. Literatür taraması ve yapılan karşılaştırmalar sonucunda; kadın asker katılımının NATO'ya oranla çok düşük bir seviyede kaldığı görülmüştür. Ordunun benimsediği askerlik sistemlerinin – profesyonel veya zorunlu askerlik – kadınların orduya katılımı üzerinde bir etkisinin olmadığını söylemek mümkündür. TSK'da kadın asker sayısının NATO ve Türkiye'deki diğer üniformalı mesleklere (polis, jandarma vs.) göre çok daha altında olmasının toplumsal cinsiyet algısı veya kadınların fiziksel yeterliliklerinden ziyade kurumun personel politikalarından kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Through a comparative study, this thesis seeks to investigate the evolution and acceptability of women in the Turkish military as well as TAF's employment and policy toward female soldiers. Does the TAF's policy on women soldiers' practices differ from those of other NATO countries? What are the reasons for differences or similarities? Is TAF's policy on the employment of women soldiers different from other occupational branches in Turkiye? What are the reasons for the low number and ratio of female soldiers? Through document analysis, military publications, official reports, and previous studies, it has been observed that the participation of women soldiers remains at a deficient level compared to NATO. It is possible to say that the military organization systems adopted by the army - professional or conscription - do not impact women's participation in the military. It is concluded that the number of female soldiers in the TAF is much lower than the NATO and other uniformed professions within Turkiye, i.e., police or gendarmerie, due to the organization's personnel policies rather than gender perceptions or women's physical capabilities.