Konut yapımında kullanılan malzemelerin insanlar üzerindeki kalite algısına yönelik bir araştırma
A research on materials used in housing construction on quality perception in individuals
- Tez No: 838588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ALANYA ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma ile konutların üretimini yapan müteahhitler ve konutları satın alan müşterilerin genel kalite beklentilerinin ve malzeme özelindeki kalite beklentilerinin ortaya konup karşılaştırılması hedeflenmiştir. Antalya ili, Alanya ilçesinde 9 müteahhit ve 14 müşteri olmak üzere 2 farklı grupla yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Her gruba biri genel biri araştırma konusu özelinde 2 soru yöneltilmiştir. İlk sorulardan alınan görüşlerin 6 ana tema ve onların altında 18 alt temadan oluştuğu belirlenmiştir. İkinci sorular ise konutlarda kullanılan malzeme gruplarını oluşturan 13 başlık altında tek tek ele alınmıştır. Konutları inşa eden müteahhitler ve konutları satın alan müşteri grubunun konut yapımında kullanılan malzemelerden kalite, maliyet ve performans beklentilerinin görüşler doğrultusunda ölçülmesi sağlanmıştır. Sonrasında bu ölçümlerin değerlendirilip, hangi malzemeler için örtüştüğü, hangi malzemeler arasında farklılıklar bulunduğu ortaya konmuştur. Böylelikle büyük bir maliyet, zaman ve doğal kaynak kullanımı ile üretilen konut ve konut malzemelerinin tasarrufu artırılacaktır. Beklentilerin daha çok karşılandığı, daha kaliteli ve aynı zamanda daha az maliyetli konutların üretiminin sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research aims to identify and compare the general quality expectations of construction contractors who produce housing and the customers who purchase them as wall as their specific quality expectations regarding materials. Semi-structured interviews were conducted with two different groups in Alanya, Antalya, including 9 contractors and 14 customers. Each group was asked two questions, one general and one specific to the research topic. The opinions gathered from the fist questions were found to consist of six main themes and 18 sub-themes. The second questions were individually addressed under 13 headings that form the material groups used in housing construction. The opinions of both the construction contractors and the customer group who purchased the housing were measured based on their expectations of quality, cost, and performance regarding the materials used in housing construction. Subsequently, these measurements were evaluated to determine which materials overlapped and which ones exhibited differences. As a result, the aim is to increase savings in terms of cost, time and natural resource usage in the production of housing and housing materials, by producing housing that meets expectations to a greater extent, is of higher quality, and is also less costly.