Uzaktan eğitimde kullanılan araçların performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of tools used in distance education
- Tez No: 838586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF CERGİBOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uzaktan eğitim ve gelişimiyle ilgili dünyada ve ülkemizde uzun yıllardır bilimsel çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Ancak uzaktan eğitimin öneminin COVİD-19 ile birlikte arttığı, uzaktan eğitimde kullanılan eş zamanlı uygulamaların önemli hale geldiği ifade edilebilir. Türkiye'de bu süreçte birbirinden farklı eş zamanlı uygulamalar kullanılmıştır. Pandemi sonrasında uzaktan eğitimin artık hayatımızda önemli yeri olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple kullanılan uygulamaların özelliklerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Gelecekte de bu önemin artarak devam edeceği varsayımı ile uzaktan eğitimde kullanılan araçların değerlendirilmesinin hem daha verimli hazırlanma hem de öğretenlere ve öğrenenlere rehberlik sağlama açısından yol göstereceği düşünülerek çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı uzaktan eğitimde kullanılan araçların performanslarının ölçülerek, değerlendirilip, kullanılan araçlarının performanslarını artırması için öneriler sunmaktır. Çalışmada Bulanık AHP yöntemi kullanılmıştır. Alan yazını taraması sonucu, 16 alt kriter, 4 ana kriter altında sınıflandırılmıştır. Çalışmada 4 uzaktan eğitim uygulama aracının performansları ölçülmüştür. Bu çalışmaya göre, kullanılabilirlik ana kriterinin, uzaktan eğitimde kullanılan araçların performansının ölçülmesinde en önemli ana kriter olduğu, en az önemli ana kriterin ise teknik performans kriteri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uzaktan eğitimde kullanılan araçların performansının ölçümünde faydalanılacak alt kriterler arasında video kalitesi alt kriterinin en önemli olduğu sonucuna görülmüştür. Uzmanların değerlendirmelerine göre uzaktan eğitimde kullanılan araçların performansı en başarılı olan uygulamanın A1 uygulamasının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is observed that scientific studies have been conducted for many years both globally and in our country regarding distance education and its development. However, it can be stated that the importance of distance education has increased with COVID-19, and synchronous applications used in distance education have become crucial. In Turkey, various synchronous applications have been used during this process. It is undeniable that distance education continues to have a significant place in our lives even after the pandemic. Therefore, it is necessary to evaluate the features of the applications used. Assuming that this importance will continue to increase in the future, it is working on assessing the tools used in distance education, both to prepare more efficiently and to guide educators and learners. This study aims to measure the performance of the tools used in distance education, evaluate them, and provide recommendations to improve the performance of the tools used. The fuzzy AHP method was used in the study. As a result of the literature review, 16 sub-criteria were classified under 4 main criteria. The study measured the performances of 4 distance education application tools. According to this study, it was found that the usability main criterion is the most crucial main criterion in measuring the performance of the tools used in distance education, and the least essential main criterion is the technical performance criterion. Among the sub-criteria to be used in measuring the performance of the tools used in distance education, it was seen that the video quality sub-criterion is the most important. According to the evaluations of the experts, it was determined that the A1 application is the most successful application in terms of the performance of the tools used in distance education