Akçakoca turizm tarihinin yaşayan tanıkların görüşleri kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of Akçakoca tourism history within the scope of living witnesses opinions
  1. Tez No: 838590
  2. Yazar: TUBA HOŞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER MESCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye, tarihi ve doğal güzellikleri, çeşitli kültürel zenginlikleri, güneşli sahil şeritleri, tarihi mekanları ve lezzetli mutfağı ile dünyanın önde gelen turistik destinasyonlarından biridir. Türkiye hem yurt içinden hem de yurt dışından milyonlarca turisti her yıl ağırlar. Türkiye'de turizm, çeşitli kategorilere ayrılarak zengin bir yelpazeye sahiptir. Özellikle güneş, deniz ve kum turizmi, tarihi ve kültürel turizm, sağlık turizmi, termal turizm ve doğa turizmi gibi çeşitli alternatif turizm türleri için de popüler bir tercihtir. Türk misafirperverliği ve sıcakkanlılığı, turistlerin memnuniyetini artıran önemli bir faktördür. Türkiye; renkli festivalleri, zengin kültürel etkinlikleri ve lezzetli yöresel yemekleriyle de turistlere unutulmaz deneyimler sunar. Türkiye'nin ilk turizm hareketliliğinin görüldüğü ve o zamanki şartlarda büyük şehirlere yakınlığı ve ulaşımın daha iyi durumda olması sebebi ile Akçakoca önemli bir destinasyondur. Akçakoca, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Düzce iline bağlı bir ilçedir. Karadeniz'in doğal güzellikleri ile ünlü olan ilçe, doğal ve tarihi zenginlikleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. İlçe hem deniz turizmi hem de doğa turizmi için önemli bir potansiyele sahiptir. Akçakoca, tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle ilçe çevresinde antik kent kalıntıları ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Çevresindeki yaylalar ve doğal alanlar sayesinde yayla turizmi ve doğa turizmi için potansiyel taşımaktadır. Yaylalar, doğa yürüyüşleri, kampçılık ve piknik gibi doğa aktiviteleri için cazip bir seçenektir. Geçmişten günümüze hala kampçıların tercihi olan Akçakoca misafirlerine beraberinde birçok güzel imkân sunmaktadır. Bu çalışmada ülke ve bölge turizm tarihi açışından önem arz eden Akçakoca destinasyonu incelenmiştir. Akçakoca'nın turizm tarihi araştırılarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Akçakoca'nın sahip olduğu turistik değerler incelenmiştir. Yapılan incelemelerden sonra Akçakoca'nın turizm tarihi ile ilgili olarak Akçakoca'nın eski dönemlerinde turizm alanında ve yönetim alanında görev yapmış“Akçakoca'nın yaşayan tarihi”olarak bilinen kişiler ile sözlü bir mülakat yapılmıştır. Yapılan mülakat sonucunda Akçakoca'nın 1940'lı yıllardan itibaren turizm sektöründe yaşamış olduğu gelişim ve değişimler o dönemleri görmüş ve turizm faaliyetlerinde katılmış kişilerin deneyimlerinden yararlanılarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the world's leading tourist destinations with its historical and natural beauties, diverse cultural riches, sunny coastlines, historical sites and delicious cuisine. Turkey hosts millions of tourists from both domestic and abroad every year. Tourism in Turkey has a rich spectrum divided into various categories. It is also a popular choice for various alternative tourism types such as sun, sea and sand tourism, historical and cultural tourism, health tourism, thermal tourism and nature tourism. Turkish hospitality and friendliness is an important factor that increases the satisfaction of tourists. Turkey also offers unforgettable experiences to tourists with its colorful festivals, rich cultural events and delicious local food. Akçakoca is an important destination due to the fact that Turkey's first tourism activity was seen and it was close to big cities and transportation was better in the conditions at that time. Akçakoca is a district of Düzce Province in the Black Sea Region of Turkey. The district, which is famous for the natural beauties of the Black Sea, attracts tourists with its natural and historical riches. The district has an important potential for both sea tourism and nature tourism. Akçakoca has hosted various civilizations throughout history. For this reason, there are ancient city ruins and historical buildings around the district. Thanks to the plateaus and natural areas around it, it has a potential for highland tourism and nature tourism. Plateaus are an attractive option for nature activities such as nature walks, camping and picnics. Akçakoca, which is still the choice of campers from past to present, offers its guests many nice opportunities. In this study, Akçakoca destination, which stands out in terms of country and region tourism history, has been examined. Akçakoca's tourism history has been researched and evaluated. In this context, the touristic values of Akçakoca were examined. After the examinations, an oral interview was conducted with the people known as the“living history of Akçakoca”, who worked in the field of tourism and management in the old periods of Akçakoca regarding the tourism history of Akçakoca. As a result of the interview, the developments and changes that Akçakoca has experienced in the tourism sector since the 1940s have been revealed by using the experiences of people who witnessed those periods and participated in tourism activities.