Çevresel güvenlik ve iklim değişikliğine bağlı göçler: Afganistan
Environmental security and climate change-related migration: Afghanistan
  1. Tez No: 838589
  2. Yazar: GÜLNAZ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Güvenlik kavramı 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ulusal güvenliğin yanı sıra; çevre, insan, ekonomi, politika ve toplumu da kapsayacak biçimde genişlemiştir. Bu bağlamda iklim değişikliğinin olumsuz sonuçları ise çevresel güvenlik kapsamına girerek güvenliğin konusu haline gelmiştir. Günümüzde iklim değişikliğinin ve çevresel güvenlik risklerinin yaşandığı en kırılgan devletlerden biriyse Afganistan'dır. Bu kapsamda çalışmada, Afganistan'daki çevresel güvenlik riskleri ve iklim değişikliğine bağlı göçlerin ilişkisinin açıklanması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın ilk bölümünde çevresel güvenlik teorik olarak açıklanmış, ardından ikinci bölümde Afganistan'da meydana gelen iklim değişikliğine bağlı göçler incelenmiştir. Son bölümde ise Afganistan'da çevresel güvenlik ve iklim değişikliğine bağlı göçlerin 2008-2020 yılları arasındaki çevresel güvenlik göstergelerinin ve iklim değişikliğine bağlı yerinden edilmelerin tanımlayıcı istatistikleri incelenerek bulgu ve yorumlara yer verilmiştir. Yapılan çalışmada iklim değişikliğine bağlı göçler ile çevresel güvenlik göstergelerinin arasındaki bir etki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
After World War II, the concept of security expanded to include the environment, people, economy, politics, society, and national security. In this context, the negative consequences of climate change have become the subject of security by falling within the scope of environmental security. Afghanistan is one of the most fragile states where climate change and environmental security risks are experienced today. In this context, the study aims to explain the relationship between environmental security risks and climate change-related migration in Afghanistan. For this purpose, the first part of the study defines environmental security theoretically, followed by an analysis of climate change-related migration in Afghanistan in the second part. In the last section, descriptive statistics of environmental security indicators and climate change-related migration in Afghanistan between 2008-2020 and climate change-related displacement are analyzed, and findings and interpretations are given. In the study, it was concluded that there is an effect between climate change-related migration and environmental security indicators.