Zayıf zeminlerin iyileştirilmesinde alternatif geoteknik yöntemlerin uygulanması
Applications of the alternative geotecnical methods on poor soil improvement
- Tez No: 83860
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
IV ZAYIF ZEMİNLERİN İYİLEŞTİRİLMESİNDE ALTERNATİF GEOTEKNİK YÖNTEMLERİN UYGULANMASI Erhan Bülbül İnşaat Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 1999 Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kırbaş ÖZET Çoğu inşaat mühendisliği çalışmaları zemin üzerine yapılmaktadır ve bazı inşaat alanlarında zayıf zeminlere rastlanılmaktadır. Eğer zayıf zemin uzaklaştınlamıyorsa, mühendislik özellikleri bazı iyileştirme çalışmaları ile yükseltebilmektedir. Zayıf zeminlerin iyileştirilmesinde ilk aşama zeminlerin taşıma gücünün tanımlanması ve öneminin belirlenmesi ile başlamaktadır. Bu da zeminin sınıflandırılarak birbirinden ayrılması ve her sınıf zemin için de gerekli deneylerin ayrı ayrı yapılmasıyla yürütülmektedir. Stabilitenin arttırılması doğrultusunda yapılan çalışmalar iki ana gruba ayrılır. Bu çalışmaların ilki temel zemininin iyileştirmesidir. Bu iyileştirme çalışmaları ön yükleme,drenler,patlatma,elektro osmoz,derin sıkıştırma,enjeksiyon ve stabilizasyondur. Kaba taneli zeminlerde; drenler,patlatma, derin sıkıştırma ve enjeksiyon yöntemleri kullanılabilmektedir. İnce taneli zeminlerde ise ön yükleme,elektro osmoz ve stabilizasyon uygulamaları yapılabilmektedir. İkinci yöntem ise zeminin güçlendirilmesidir. Bunlar ise; kazıklar, zemin çivileri,ankrajlar,donatılı zemin ve son yıllarda hızla ilerleyen ekonomik çözümlerden birisi olan geotekstillerdir. Güçlendirme uygulamaları kaba taneli zeminler dışında bütün zeminlerde uygulanabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Zayıf Zeminler, Taşıma Gücü, Stabüite,Zemin İyileştirilmesi, Zemin Güçlendirmesi,İri ve İnce Taneli Zeminler
Özet (Çeviri)
APPLICATIONS OF THE ALTERNATIVE GEOTECHNICAL METHODS ON POOR SOIL IMPROVEMENT Ethan Bülbül Civil Engineering, M.S. Thesis, 1999 Thesis SupervisonAss. Prof-Huseyin Kırbaş SUMMARY Most civil engineering operations are carried out in soil and, obviously, poor soil conditions will be encountered on some construction sites. If such soil cannot be removed, then its engineering behaviour can often be enhanced by some methods of ground treatment. The first step of improvement of poor soil properties is to determine and define of soil bearing capacity. This step consider the laboratory experiment in order to classify the soil. Soil improvement methods are enforced in two main groups. The first group is the soil treatment. These methods are; precompression, drainage, explosion, electro-osmosis compaction, grouting and stabilization. Drainage, explosion, compaction and grouting methods are used in coarse grained soils. In fine grained soils, precompression, electro-osmosis and stabilization methods can be used. The second group is soil reinforcement for improvement. These are piles, soil nailings,anchors, reinforced earth, and one of the very economical and popular methods, geotextiles. The soil reinforcement methods can be used in all kind of soil except coarse grained sous. Keywords :Poor Soils, Strength, Stabilization, Soil Treatment, Soil Reinforcement, Coarse and Fine Grained Soils.