Democratic institutionalization at the local level: The case of Sakarya Municipal Councils
Yerel seviyede demokratik kurumsallaşma: Sakarya Belediye Meclisleri örneği
- Tez No: 838603
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERSİN KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, Türkiye‟de yerel yönetimler üzerine yapılmış birçok çalışmanın belediye meclislerinin kurumsallaşmış olduklarını varsaydığını fark ederek, yerel yönetimlerin demokratikleşmesine ilişkin ampirik bir anlayış önermektedir. Demokratikleşme literatürü, Samuel P. Huntington‟un klasik kurumsallaşma tanımının ötesine geçmiş görünmektedir. Bugün,“demokratik kurumsallaşma”terimi sıklıkla siyasette uygun bir yasama ve yürütme şekline işaret etmek için kullanılmaktadır. Demokratikleşmenin, duyarlılık ve hesap verebilirlik ilkeleri üzerine kurulu yerel demokratik örgütlerin, yöntemlerin ve normların inşasını ve kurumsallaşmasını gerektirdiği sıkça vurgulanmaktadır. Bu bakımdan kurumsallaşma kavramının, siyasi aktörlerin gerçek ve algılanan rolleri ile nihayetinde siyasi karar alma süreçlerini etkileyen belli pratikler için önemli etkileri vardır. Bu çalışmada, yerel siyasette kurumsallaşma seviyesinin ampirik bir analizini yapmak için, Sakarya Büyükşehir Belediyesine bağlı ilçe belediyelerinin meclis üyelerinin profili incelenmiştir. Veriler, meclis üyeleri arasında siyasi karar alma süreçlerine dair deneyim ve bilgi seviyesi, meclis üyelerinin siyasi parti üyelikleri, duyarlılık ve hesap verebilirlik konularında algıları ve farklı yerel gruplarla ilişkileri üzerine sorular içeren anketlerle toplanmıştır. Veriler belediye meclislerinde kıdem, otonomi ve temsiliyet konularına ilişkin olarak incelenmiştir. Bulgular bu araştırmanın kapsamı içinde kurumsallaşma seviyesinin düşük olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Realizing that most of the studies on local governments in Turkey take institutionalized municipal councils for granted, this thesis suggests some empirical insights into democratization of local politics. The literature on democratization seems to go beyond the classic definition of institutionalization provided by Samuel P. Huntington. Today, the term“democratic institutionalization”is widely used to refer to a proper legislative and executive conduct in politics. It is often emphasized that democratization requires the construction and institutionalization of local democratic organizations, procedures and norms that are founded on responsive and accountable principles. In this sense, the concept does have considerable implications for the actual and perceived roles of political actors, and certain practices which ultimately shape the nature of political decision making processes. In order to make an empirical analysis of the level of institutionalization in local politics, the council profile in Sakarya metropolitan district municipalities are investigated in this study. The data collected through questionnaires including questions on the level of experience in and knowledge of political decision making processes among councilors, their political party affiliations, their perceptions of responsiveness and accountability, and their contacts with different local groups. The data have been analyzed basically with reference to seniority, autonomy and representation in municipal councils. The findings reveal a low level of institutionalization in municipal politics within the scope of this research.