Futbol içerikli YouTube kanallarının izlenme motivasyonları
Motivations for watching YouTube channels with football content
  1. Tez No: 838604
  2. Yazar: SERKAN SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BAYRAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yayıncılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Geleneksel televizyon yayıncılığına alternatif olarak görülen YouTube'da futbol yayıncılığı da yapılmaktadır. Futbol camiasının tanınmış yorumcuları ya kendi adlarına ya da yeni bir medya şirketi adı altında YouTube platformunda futbol içerikli kanallar açarak izleyicilerin buradan da takip etmelerini sağlamaya çalışmaktadırlar. Televizyonda futbol yayıncılığından YouTube'da futbol yayıncılığına bir geçiş söz konusudur. Bu tez çalışmasının amacı, futbol içerikli YouTube kanallarının kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı bağlamında izlenme motivasyonlarını incelemektir. Ayrıca YouTube'un futbol yayıncılığı üzerindeki rolü irdelenmiştir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama analizi benimsenmiş ve futbol kanalları izlenme motivasyonları anketi kartopu örneklem yöntemiyle spor kanallarını takip eden 606 kişiye çevrim içi olarak uygulanmıştır. Araştırmada YouTube'da içerik üreten 11 futbol kanalı da ayrıca incelenmiş ve kanallara dair nicel veriler karşılaştırmalı olarak betimlenmiştir. Araştırmanın sonucunda; izleyicilerin YouTube futbol programlarında maçlarla ilgili bilgilerin tarafsız ve objektif bir şekilde sunulmasına ve sunan ya da yorumlayan kişilerin alanında uzman kişiler olmasına en fazla önem verdiklerine ulaşılmıştır. Ayrıca, YouTube'un esneklik ve erişilebilirlik sağlaması, izleyicilerin futbolla ilgili içeriklere istedikleri zaman ve yerden erişebilme kolaylığının önemli bir faktör olduğunu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma geleneksel televizyon yayıncılığının yanı sıra dijital platformlardaki (örneğin YouTube gibi) içerik üreticilerinin, izleyicilerin beklentilerini ve taleplerini dikkate alarak daha etkili ve çekici içerikler sunmaları açısında önem arz etmektedir. Bununla beraber gelecekteki benzer çalışmalarda farklı demografik grupların YouTube futbol içeriklerine olan ilgisi ve tercihleri daha derinlemesine incelenebilir ve futbol içeriklerinin etkisini değerlendirmek için nitel araştırma yöntemleri entegre edilebilir.
Özet (Çeviri)
YouTube, which is seen as an alternative to traditional television broadcasting, is also used for football broadcasting. Well-known commentators of the football community either under their own name or under the name of a new media company create channels with football content on the YouTube platform and try to ensure that viewers follow them from there. There is a transition from football broadcasting on television to football broadcasting on YouTube. The aim of this master thesis is to examine the motivations for watching YouTube channels with football content in the context of the uses and gratifications approach. In addition, the role of YouTube on football broadcasting is examined. In this study, survey analysis, one of the quantitative research methods, was adopted and the football channels viewing motivations questionnaire was applied online to 606 people who follow sports channels using snowball sampling method. In the study, 11 football channels that produce content on YouTube were also examined and quantitative data on the channels were described comparatively. As a result of the research, it was found that viewers attach the most importance to the impartial and objective presentation of information about matches in YouTube football programs and that the presenters or commentators are experts in their fields. In addition, YouTube's flexibility and accessibility, and the ease with which viewers can access football-related content whenever and wherever they want, was found to be an important factor. This study is important for traditional television broadcasting as well as content producers on digital platforms (such as YouTube) to offer more effective and attractive content by taking into account the expectations and demands of viewers. In addition, future similar studies can examine the interest and preferences of different demographic groups in YouTube football content in more depth and integrate qualitative research methods to evaluate the impact of football content.