Reflective loss claims of the eu cross-border shareholders aftertermination agreement on intra-EU bilateral investment treaties
Ab içi ikili yatırım anlaşmalarının sona ermesine ilişkin anlaşmadan sonra AB sınır ötesi hissedarların yansıma zarar talepleri
- Tez No: 838617
- Danışmanlar: DR. HEGE ELİZABETH KJOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiteit van Amsterdam
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın Achmea davasında aldığı dönüm noktası niteliğindeki kararın ardından imzalanan AB İçi İkili Yatırım Anlaşmalarının Sona Ermesine İlişkin Anlaşma'nın (Fesih Anlaşması) hukuki sonuçları halen tartışılmaya devam etmekte olup, tüm dünyada, en çok da menfaat sahipleri; AB içi yatırımcılar ve AB Üye Devletleri- ve aynı zamanda akademik topluluk nezdinde yankı uyandırmıştır. Söz konusu tartışmaların içerisinde, Anlaşmanın uluslararası hukuka uygunluğu, yatırımcıların meşru beklentilerini ve Anlaşmanın AB dışı ikili yatırım anlaşmalarının üzerindeki etkisi ve benzeri konular yer almaktadır. Geri dönüşü olmayan bir yola girildiğinin kabulüyle bu tez, Fesih Anlaşmasına uygun olarak Achmea kararından sonra ortaya çıkan anlaşmazlıklarda şirket hissedarların karşılaşabilecekleri olası sorunlara odaklanmaktadır. Daha özel olarak, bu çalışma AB sınır ötesi yatırımcının korumasının geleceği hakkında devam eden tartışmalara şu sınırlı açıdan katkıda bulunmaktadır: AB hissedarlarının sınır ötesi yatırım kapsamındaki hisseleri için yansıma zarar iddiaları konusu. Yatırım tahkim komisyonları ikili yatırım anlaşmalarını, hissedarların yansıma zararlarının tazminine izin verecek şekilde geniş yorumlamış olsa da çoğu yerel hukuk sistemi bu tür bir tazminata izin vermemektedir. Bu tez, AB içi yatırımcının korunmasına dair değişen yasal çerçevede uygulanacak hukuku tespit ve analiz ederek, Fesih Anlaşmasının AB sınır ötesi hissedarlarının yansıma zarar taleplerinin kabul edilebilirliği üzerindeki olası sonuçlarını incelemektedir. Bu amaçla bu çalışma, mevcut AB hukukunu, dört AB Üye Devletinin iç hukuklarını ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini analiz etmektedir. Tezin odak noktası, AB sınır ötesi hissedarların, AB dışındaki 9 hissedarlara kıyasla nasıl dezavantajlı muameleyle karşı karşıya kalabileceğini göstermektir. Ayrıca, hissedarların sınır ötesi yatırımlar için yansıma zararı taleplerinin kabul edilmesinin, şirket yönetimi üzerindeki zararlı etkisini göz ardı etmeden, olası yasal, politik ve uygulama nedenlerini belirlemeye çalışmaktadır. Sonuç olarak, tez uzlaşma şeklinde bir öneri sunmaktadır. Bu çözüm, 27 AB Üye Devleti arasında çok taraflı bir yatırım anlaşması ve yine çok taraflı AB içi yatırım anlaşmazlıkları mahkemesi aracılığıyla makul ve belirli istisnalar haricinde yansıma zarar tazminat taleplerini kabul etmelerine izin verecektir ve böylece de usule ve şirket yönetimine ilişkin endişelerin ortadan kaldırılmasına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The legal consequences of the Termination Agreement on Intra-EU Bilateral Investment Treaties (BITs), which followed the Court of Justice of the European Union's milestone decision in the Achmea case, are still being debated and have caused reverberations around the world for the stakeholders most impacted, i.e., intra-EU investors and EU Member States- but also in the academic community. These include the legality of the Agreement under international law, the legitimate expectations of investors, and the effect of the Agreement for extra-EU BITs. As one cannot un-ring the bell, this thesis focuses on the possible problems that shareholders might face for the disputes raised after the Achmea decision according to the Termination Agreement. More specifically, the discussion at the hand contributes to the ongoing debates on the future of EU cross-border investor protection from the following narrow standpoint: the issue of EU shareholders' reflective loss claims for their cross-border investments as a shareholding. While investor-state arbitration tribunals have interpreted the BITs broadly so as to allow shareholders to receive damages for reflective loss, most domestic legal systems do not allow such recovery. The thesis examines the possible consequences of the Termination Agreement on the admissibility of the reflective loss claims of EU crossborder shareholders by analyzing the applicable law of the changed legal framework for investor protection. To this end, it analyses existing EU law, the national law of four EU Member States, and the European Convention on Human Rights. The focus of the thesis 11 is to show how the EU cross-border shareholders might face disadvantageous treatment as compared to non-EU shareholders. Furthermore, it attempts to identify possible legal, policy and practical reasons for the acceptance of shareholders' claims for reflective loss for cross-border investments without ignoring its detrimental effect on corporate governance. By way of conclusion, the thesis offers a suggestion in the form of a compromise. This solution would permit shareholders to claim for reflective loss with reasonable and specific exceptions through a multilateral investment treaty between 27 EU Member States and a unified multilateral intra-EU investment dispute court to eliminate procedural and corporate governance concerns.