Çevik proje yönetiminde kritik başarı faktörleri
Critical success factors in agile project management
  1. Tez No: 838616
  2. Yazar: SEÇİL HEPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT EBRU ERDOST ÇOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Çevik proje yönetimi son 20 yılda ivme kazanmış bir yaklaşımdır. Yapılan araştırmalar bu yaklaşımın özellikle yazılım geliştirme projelerinde etkili olduğunu göstermiştir. Ancak çevik proje yönetimi diğer sektörlerde de hızla kabul görülmüştür. Bu çalışma, ülkemizde çevik proje yönetimini araştırarak çevik proje yönetiminin başarıya ulaşmasındaki etkenleri analiz etmiştir. Bu bağlamda yapılan anket sonuçlarına göre çevik proje yönetiminin başarısı yönetimin desteğine, çevik-dostu iklime, yetkin ve yetenekli çalışanlara, bilgi sistemlerinin etkin kullanımına, takım çalışmasına, projenin çevikliğine ve müşterilerle iyi ilişkiler kurulmasına bağlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu etkenlerin etkisini artırarak projelerde başarıya ulaşılabileceği saptanmıştır. Sayılan faktörler arasından yönetim desteği, iklim ve projenin çevikliğinin proje başarısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu yönündedir. Çalışma kapsamında çevik proje yönetiminin uygulayan işletmelerin bulunduğu sektörler ve bireyler de incelenmiştir. Burada üzerinde durulması gereken asıl konuysa tüm işletmeleri çevik proje yönetimine yönlendirmekten çok, işletmelerin bulundukları ortamı, çevresel faktörlerini ve organizasyonel gereksinimlerini irdeleyerek uygun proje yönetim yaklaşımını benimsemeye yönlendirmektir. Kimi sektörlerde geleneksel proje yönetimi daha etkili bir yöntem olabilir. Kimi zaman da geleneksel ve çevik proje yönetim uygulamaları bir arada benimsenebilir. Bu nedenle işletmelerin çok iyi analiz yapmaları ve bu analiz sonuçlarına göre hareket etmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Agile project management is an approach that has gained momentum in the last 20 years. Studies have shown that this approach is especially effective in software development projects. However, agile project management has rapidly gained acceptance in other sectors as well. This study has investigated the agile project management in our country and analyzed the factors that have impact on the success of agile project management. According to the results of the survey conducted in this context, it has been concluded that the success of agile project management depends on the support of the management, the existence of an agile-friendly environment, competent and talented employees, the use of information systems, the agility of the project, teamwork and effective relationship with customers. It has been determined that success can be achieved in projects by increasing the effect of these factors. Among these factors, management support, organizational environment together with the agility of projects are found to have positive impact on project success. Within the scope of the study, the sectors and individuals are also examined. The main issue that needs to be emphasized here is to direct all businesses to adopt an appropriate project management approach by examining their environmental factors and organizational requirements, rather than directing them to agile project management. In some sectors, traditional project management may be a more effective method. Sometimes traditional and agile project management practices can be applied together. For this reason, businesses need to make analyses very well and act according to the results of these analyses.