Z-kitap (Zenginleştirilmiş kitap) uygulamalarının teknik, tasarım, içerik ve eğitsel özellikleri ile ilgili ilköğretim matematik öğretmenlerinin görüşleri
Elementary mathematics teachers' opinions about technical, design, content and educational features of z-book (Enriched book) applications
- Tez No: 838623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ İLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde yaşama yön veren dijitalleşme süreci eğitimde de yaşanmıştır. Bu doğrultuda bir eğitim-öğretim materyali olarak dijital araçlar küresel çapta hızla yayılmakta ve kullanımı artmaktadır. Son dönemlerini yaşadığımız Covid-19 pandemisiyle birlikte küresel çapta eğitimdeki dijitalleşmenin önemi gözler önüne serilmiştir. Bu gelişmeler ışığında 2010 yılında başlayan FATİH Projesi kapsamında sınıf içi dijital materyallerin kullanımı hızla artmıştır. EBA gibi online ders anlatım platformlarına ek olarak etkileşimli ve zenginleştirilmiş kitaplar da hızla kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada z-kitap kullanımının ortaokul matematik dersi bağlamında İlköğretim Matematik Öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda araştırmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda nitel araştırma metodlarından biri olan fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 20 İlköğretim Matematik Öğretmeni oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme soruları yardımıyla z (Zenginleştirilmiş) kitap uygulamasının teknik, tasarım, içerik ve eğitsel özellikleri ile ilgili veriler elde edilmiştir. Elde edilen nitel veriler içerik analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Elde edilen veriler analiz edildiğinde teknik ve işlevsel özellikler açısından ele alındığında İlköğretim Matematik Öğretmenlerinin internet ve elektrik gibi problemler dışında kullanım kolaylığı nedeniyle z-kitap uygulamalarını tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin tasarım ve içerik özellikleri açısından z-kitapları dersin kazanımlarını ele almak ve ölçme değerlendirme açısından etkili ve öğrenciye uygun bir ders aracı olarak gördükleri anlaşılmıştır. Eğitsel özellikler açısından ise z-kitapların öğrenci merkezli özelliklerinin olduğu, sınıf yönetiminde kolaylık sağladığı, dikkat çekici olduğu ve dersin pekiştilmesi bağlamında yüz yüze ve uzaktan eğitimde faydalı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dahası matematik dersi açısından geometri ve cebir öğrenme alanlarında z-kitapların uzamsal becerilerin geliştirmesi ve somutlaştırma bağlamında öğrenmeye katkı sağladığından dolayı z-kitapların tercih edildiği görülmektedir. Genel olarak ele alındığında İlköğretim Matematik Öğretmenleri tarafından olumlu özellikleri nedeniyle matematik dersinde z-kitapların tercih edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The digitalization process that shapes our lives today has also been experienced in education. Accordingly, digital tools as educational materials have been rapidly spreading on a global scale and their usage has increased. The importance of digitalization in education has been starkly highlighted by the Covid-19 pandemic we have recently faced. In light of these developments, the use of digital materials in the classroom has rapidly increased since the inception of the FATIH Project in 2010. In addition to online lecture platforms like EBA, the use of interactive and enriched books, known as z-books, has also begun to accelerate. This study aims to investigate the use of z-books in the context of middle school mathematics classes, according to the opinions of Primary School Mathematics Teachers. For this purpose, the phenomenological approach, which is one of the qualitative research methods, has been used. The participants of the study consisted of 20 Primary School Mathematics Teachers selected by the convenience sampling method. Data related to the technical, design, content, and educational features of the z-book application were obtained through semi-structured interview questions. The qualitative data obtained were analyzed with content analysis. When the data were analyzed, it was found that, aside from problems with internet and electricity, the Primary School Mathematics Teachers preferred z-book applications due to their ease of use. Additionally, it has been understood that teachers consider z-books as an effective and student-friendly teaching tool for addressing the learning outcomes of the course, as well as for assessment and evaluation purposes, due to their design and content features. In terms of educational features, it has been concluded that z-books have student-centered characteristics, facilitate classroom management, are attention-grabbing, and are beneficial in both face-to-face and distance learning for reinforcing lessons. Furthermore, in terms of mathematics lessons, it is observed that z-books are preferred because they contribute to learning in the areas of geometry and algebra by developing spatial skills and providing concretization. Overall, it has been concluded that z-books are chosen in mathematics lessons by Primary School Mathematics Teachers due to their positive features