Okul döneminde 9-12 yaş grubu çocuklarda bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile bilinçli farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between cognitive emotion regulation strategies and conscious awareness in 9-12 year old children during school period
  1. Tez No: 838622
  2. Yazar: MAHFUZE SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Duyguların insanların hayatında önemli bir yeri vardır. İnsanlar günlük yaşamlarında duygusal uyaranlar sonucunda çeşitli farklı duygular yaşamakta, kendileri veya başkalarıyla iletişim kurarken duygularla baş etmeye çalışmaktadırlar. Duygu düzenleme ile bireyin farkındalık becerileri birbirine paralel kavramlar olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı; Bu araştırmada çocukların bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile bilinçli farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada 9-12 yaş arasındaki çocukların bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile bilinçli farkındalıkları arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik, ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Konya ili Selçuklu, Meram ve Karatay merkez ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda öğrenim gören 9-12 yaş grubundaki, tipik gelişim özellikleri gösteren çocuklardır (N=825). Araştırmada çalışma grubundaki çocuklara“Demografik Bilgi Formu”;“Çocuklar İçin Bilişsel Duygu Düzenleme Stratejileri Ölçeği”ve“Çocuklar İçin Mindfulness Ölçeği”uygulanmıştır. Her çocuk için veri toplama araçlarının doldurulması yaklaşık 15-20 dakika sürmüş ve veriler yüz yüze anket uygulaması yoluyla elde edilmiştir. Veriler; ikili değişkenler bağımsız gruplar t testi ile; ikiden fazla grupların karşılaştırmasında ise tek faktörlü varyans analizi (One-Way ANOVA) ile analiz edilmiştir. Çalışma grubundaki çocukların duygu düzenleme becerilerinin orta düzeyin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Çalışma grubundaki 9-10 yaşındaki çocukların bilinçli farkındalık ortalamaları, büyük çocuklara göre daha yüksektir. Kardeş sayısı az olanların bilinçli farkındalıkları daha yüksektir. Geniş aile yapısına sahip olan çocuklarda başkalarını suçlama daha fazladır. Bir travma yaşamış çocukların“kendini suçlama, kabul etme ve felaketleştirme”ortalamaları daha fazladır. Çocukların bilinçli farkındalıkları arttıkça duygu düzenleme becerilerinde de artış olmaktadır. Anahtar Kelimeler Duygu düzenleme, bilişsel duygu düzenleme, bilinçli farkındalık, aile danışmanlığı
Özet (Çeviri)
Emotions have an important place in people's lives. People experience various different emotions as a result of emotional stimuli in their daily lives, and they try to cope with emotions while communicating with themselves or others. Emotion regulation and the individual's awareness skills are considered parallel concepts. The purpose of this study; This research examines the relationship between children's cognitive emotion regulation strategies and their conscious awareness. In the study, a relational screening model was applied to determine the relationship between cognitive emotion regulation strategies and conscious awareness of children aged 9-12. The study group of the research is children in the 9-12 age group with typical development characteristics who study in secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in the central districts of Konya, Selçuklu, Meram and Karatay (N = 825). In the study, children in the study group were given“Demographic Information Form”;“Cognitive Emotion Regulation Strategies Scale for Children”and“Mindfulness Scale for Children”were applied. It took approximately 15-20 minutes to fill out the data collection tools for each child, and the data was obtained through face-to-face survey application. Data; binary variables by independent groups t test; In comparisons of more than two groups, it was analyzed with one-factor analysis of variance (One-Way ANOVA). It was determined that the emotional regulation skills of the children in the study group were above the average level. Conscious awareness averages of 9-10 year old children in the study group are higher than older children. Those with fewer siblings have higher conscious awareness. Children with large families are more likely to blame others. Children who have experienced a trauma have higher average levels of self-blame, acceptance and catastrophizing. As children's conscious awareness increases, their emotional regulation skills also increase.. Keywords Emotion regulation, cognitive emotion regulation, mindfulness, family counseling