Eti Gümüş A.Ş.'de sınır tenör optimizasyonu
Optimization of cut off grade for the Eti Silver Company
  1. Tez No: 83863
  2. Yazar: TAHİR ERTAN GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTAY EDİZ, DOÇ. DR. ADNAN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ETİ GÜMÜŞ A.Ş'DE SINIR TENOR OPTİMİZASYONU Tahir Ertan GÜLLÜ Maden Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 1999 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Göktay EDİZ ÖZET Bu çalışma da Eti Gümüş AŞ'nin statik sınır tenor optimizasyon yöntemi kullanılarak fiili kapasite ve kurulu kapasite için sınır tenor optimizasyonunun yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Aktepe maden sahasının sondaj verileri incelenmiş, logaritmik ortalama tenor ve logaritmik standart sapma hesaplanarak sınır tenörle ilişkili parametrelerin hesaplanmasında kullanılmıştır. Statik sınır tenor optimizasyonunda üretim başlangıcında belirlenen karar değişkenlerinin maden ömrü süresince sabit olduğu kabul edilmiştir. Bu modelde öncelikle her bir sınır tenor seçeneği için sınır tenörle ilişkili değişken ve parametrelerin değerlerinin hesaplaması yapılmıştır. Sınır tenor seçeneklerine bağlı değişken ve parametrelerin değerlerinin belirlenmesinden sonra her bir seçenek için net nakit akımlarının hesaplaması yapılmıştır. Her bir sınır tenor seçeneği için hesaplanan toplam ilk yatırım giderleri birbirinden farklı olduğundan, en iyi sınır tenor seçeneğinin seçilmesi için net bugünkü değer oranı hesaplanmıştır. Bu çalışmada Eti Gümüş AŞ'nin net bugünkü değer oranının en büyük sınır tenorunu seçerek, yapacağı yatırıma karşılık en büyük karlılığı sağlayan sınır tenor karan, hem fiili hem de kurulu kapasite için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler; Gümüş, Sınır Tenor, Optimizasyon.
Özet (Çeviri)
OPTIMIZATION OF CUT OFF GRADE FOR THE ETI SILVER COMPANY Tahir Ertan GÜLLÜ Mining Engineering, M.S. Thesis, 1999 Thesis Supervisor : Prof. Dr. Göktay EDİZ SUMMARY In this work, it was purposed to do cut of grade optimization on ETI SILVER PLANT by means of optimization of static cut of grade method for the theoretical and practical capacity. For this reason; it was examined bore hole data on Aktepe mine area and overage grade logarithmic standard deviation was calculated used in finding parameters of cut of grade At the beginning of production, decision parameters are assumed at constant during the life of mine. In this model firstly, Noriobles end parameters with parameters of boundary of grade were calculated for each boundary grade choice. After finding these parameters, Exact cash flows were calculated for each choice. Because of the fact that total first capital costs are different from each other for each boundary grade choice, the ratio of exact today's volue was calculated for choosing the bets option. As a result it is found that the most highest volue of boundary grade of exact today's volue of ETI SILVER PLANT Which helps calculation of boundary grade decision was obtained both theoretical practical capacity each volue for investment to be done. Keywords : Silver, Cut off Grade, Optimization