İşsizliğin bireylerde oluşturduğu psikolojik etki ile işsizliği atfetme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research to examinate the relationship between the psychological effect of unemployment on individuals and unemployment attributation styles
  1. Tez No: 838646
  2. Yazar: KÜBRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İşsizlik günümüz çalışma hayatının önemli küresel problemlerinden biridir. İşsizlik sürecinde bireyler cinsiyet, eğitim, yaş gibi faktörlere bağlı olarak psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Söz konusu bu tez çalışması, işsizliğin bireyler üzerinde oluşturduğu psikolojik etkileri ele alarak işsizliği atfetme stillerinin işsizliğin yol açmış olduğu psikolojik etkiler üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini farklı yaş gruplarından 204 işsiz katılımcı oluşturmaktadır Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar işsizliğin psikolojik etkilerinin demografik özelliklere göre farklılaştığını göstermektedir. Ayrıca araştırma sonuçları, işsizliğin bireylerde oluşturduğu psikolojik etkinin işsizliği atfetme stillerine göre farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlar, işsizliğin bireylerde önemli ölçüde psikolojik sorunlara neden olduğunu ve psikolojik sorunların düzeyinin işsizliği atfetme stillerine göre değişkenlik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda işsizlikle ilgili yapılacak çalışmalarda bu durumun göz önüne alınmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Unemployment is one of the important global problems of today's working life. In the process of unemployment, individuals experience various psychological problems depending on factors such as gender, education and age. This thesis study aims to examine the effect of styles of attributing unemployment on the psychological effects of unemployment on the socio-psychological effects caused by unemployment by addressing the psychological effects of unemployment. The sample of the research consists of 204 unemployed participants from different age groups. Questionnaire was used as a data collection technique in the research. The obtained data were analyzed using the SPSS 23 program. The results obtained from the research show that the psychological effects of unemployment differ according to demographic characteristics. In addition, the results of the research reveal that the psychological effect of unemployment on individuals differs according to the way they attribute unemployment. The results obtained within the scope of the study show that unemployment causes significant psychological problems in individuals and the level of psychological problems varies according to the styles of attribution of unemployment. In this context, it is thought that it would be beneficial to consider this situation in the studies to be carried out on unemployment.