İlkokulda akran zorbalığı ve okula bağlılık
Peer bullying in primary school and school engagement
- Tez No: 838645
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HÜSNÜ BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, ilkokul öğrencilerinin okula bağlanma ile akran zorbalığına uğrama ve zorbalık yapma durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde yapılan bu çalışmada veriler, Gümüşhane İli Kelkit İlçe Merkezinde bulunan beş ilkokuldaki 415 üç ve dördüncü sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ile Çocuk ve Ergenler için Okula Bağlanma Ölçeği ve Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Çocuk Formu kullanılmıştır. Mevcut çalışmada Okula Bağlanma Ölçeği alt boyutları için hesaplanan iç tutarlılık katsayıları .69 ile .82, Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği alt boyutları için .72 ile .86 arasındadır. Öğrencilerin okula, arkadaşa ve öğretmene bağlanma puanları ile zorba ve kurban alt boyut puan ortalamaları düşük düzeydedir. Erkek öğrencilerin öğretmene bağlanma, fiziksel ve sözel zorbalık puanları kız öğrencilerin puanlarından yüksek bulunmuştur. Beklenenin aksine, öğretmenle etkileşimini kötü ve orta düzeyde değerlendiren öğrencilerin okula ve öğretmene bağlılık puanları öğretmenle etkileşimi iyi olan öğrencilerden daha yüksektir. Daha başarılı olan öğrencilerin fiziksel, sözel, dışlama, söylenti ve eşyaya zarar zorbalık puanları ile sözel ve söylenti kurban puanları daha düşüktür. Öğrencilerin ebeveyn öğrenim durumuna göre okula bağlılık puanları anlamlı bir farklılık göstermezken, bazı zorba ve kurban alt boyut puanları anne öğrenim durumuna göre değişmektedir. Ayrıca, bazı zorba ve kurban alt boyut puanlarının okula bağlılık puanlarının anlamlı yordayıcıları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the relationship between primary school students' attachment to school, experiences of peer bullying, and engaging in bullying. Data for this relational survey model were collected from 415 third and fourth-grade students from five primary schools located in the central district of Kelkit in Gümüşhane Province. The data collection tools included the Personal Information Form, the School Attachment Scale for Children and Adolescents, and the Peer Bullying Identification Scale - Child Form. In the current study, the internal consistency coefficients calculated for the subscales of the School Attachment Scale ranged from .69 to .82, and for the subscales of the Peer Bullying Identification Scale, they ranged from .72 to .86. The scores for students' attachment to school, peers, and teachers, as well as the sub-dimension averages for bully and victim roles, were at a low level. It was found that male students had higher scores in attachment to the teacher, physical, and verbal bullying than female students. Contrary to expectations, students who rated their interaction with teachers as poor or moderate showed higher scores in attachment to school and teachers compared to students who rated their interaction with teachers as good. Students who performed better academically had lower scores in physical, verbal, exclusion, rumor, and property damage bullying, as well as in verbal and rumor victimization. While there was no significant difference in school attachment scores based on parental education levels, some bully and victim subscale scores varied based on maternal education. Additionally, it was determined that some bully and victim subscale scores were significant predictors of school attachment scores.