Etlik piliç yemlerinde farklı kalsiyum ve fosfor düzeyleri ile 1α-OH-D3 ilavesinin performans, kemik mineralizasyonu ve et kalitesi üzerine etkileri
The effects of different calcium and phosphorus levels and 1α-OH-D3addition in broiler chicken diets on performance, bone mineralization, and meat quality
  1. Tez No: 838671
  2. Yazar: MELİKE ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BASMACIOĞLU MALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, etlik piliç yemlerinde farklı kalsiyum (Ca) ve yararlanılabilir fosfor (Py) düzeyleri ile 1α-OH-D3 ilavesinin büyüme performansı, kemik minealizasyonu ve et kalitesi üzerine olan etkilerini değerlendirmek için yürütülmüştür. Toplam 1248 adet günlük yaşta karışık cinsiyette etlik civciv (Ross 308) rastgele her biri 8 tekerrürlü 6 deneme grubuna ayrılmıştır. Bu çalışma, farklı Ca ve Py düzeyleri (Ross 308 için önerilen gereksinim düzeyinde - Normal ve önerilen gereksinim düzeyinden %20 ve %30 düşük) ve 1α-OH-D3 ilavesi (0 ve 5 µg/kg) şeklinde tesadüf parselleri faktöriyel (3 x 2) deneme desenine göre yürütülmüştür. Bu amaçla, Normal (başlangıç: %0.96 Ca, ve %0.48 Py, büyütme: %0.88 ve %0.44 Py; bitirme: %0.78 Ca ve %0.39 Py) ve Normalden %20 ve %30 daha düşük düzeylerde Ca ve Py içeren 3 temel deneme yemi formüle edilmiştir. Bu yemlere 1α-OH-D3 ilave edilerek ve edilmeden (0 ve 5 µg/kg) toplam 6 deneme yemi hazırlanmıştır. Tüm deneme yemleri, civciv başlangıç döneminde (0-10. gün) 5000 IU/kg vitamin D3, büyütme döneminde (11-24. gün) 4500 IU/kg ve bitirme döneminde (25-42. gün) 4000 IU/kg vitamin D3 ve 750 FTU/kg fitaz enzimi içermiştir. Etlik piliç yemlerinde Ca:Py korunurken, Ca ve Py düzeyinin %20 ve %30 düşürülmesi başlangıç döneminde canlı ağırlığı (CA) ve yem tüketimini (YT) düşürmüştür. Yemin Ca ve Py düzeyleri ile 1α-OH-D3 ilavesinin 24. ve 38. gün CA, 11-24., 25-38. ve 0-38. günler canlı ağırlık artışı, tüm dönemlerde YT, 11-24. ve 0-38. günler yemden yararlanma oranı üzerine interaksiyon etkisi önemli bulunmuştur. Normal düzeyde Ca ve Py içeren yemlere 1α-OH-D3 ilavesi performans parametrelerini olumsuz etkilerken %20 ve %30 düşük Ca ve P içeren yemlere 1α-OH-D3 ilavesi performans parametrelerini olumlu etkilemiştir. Yemdeki Ca ve Py düzeyinin düşürülmesi kan serum 25-OH-D3, tibia Ca ve P içeriğini azaltmıştır. Yeme 1α-OH-D3 ilavesi tibia kül ve P içeriğini artırmıştır. Yemde Ca ve Py düzeyinin düşürülmesi tibia ve femur kemiklerinin kırılma direncini düşürmüş, ancak Ca ve Py içeriği %30 düşürülen yeme 5 µg/kg 1α-OH-D3 ilavesiyle tibia kemiğinin kırılma direnci artmıştır. Yeme 1α-OH-D3 ilavesi göğüs etinin pH15 değerinde bir azalmaya, L* (parlaklık) ve b* (sarılık) değerinde artışa; çiğ but eti L* (parlaklık) değerinde artışa neden olmuştur. Yemde Ca ve Py düzeyinin düşürülmesi göğüs eti su tutma kapasitesini artırmıştır. Yeme 1α-OH-D3 ilavesi göğüs eti su tutma kapasitesinde artışa neden olurken sızıntı, çözdürme ve pişirme kayıpları ile sertliğinde ise azalışa neden olmuştur. Normal düzeyde Ca ve Py içeren yeme 1α-OH-D3 ilavesi sızıntı kaybını artırırken, Ca ve Py düşük yemlere 1α-OH-D3 ilavesi sızıntı kaybını düşürmüştür. Siyah kemik sendromu ile ilgili tibia kemiği L* değeri (parlaklık) yemlere 1α-OH-D3 ilavesiyle artmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada, etlik piliç yemlerinde 5 µg/kg 1α-OH-D3 kullanımı ile performans, kemik mineralizasyon ve et kalite özellikleri olumsuz etkilenmeksizin önerilen kalsiyum ve fosfor gereksinim düzeyinin %30 düşürülebileceği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of calcium (Ca) and available phosphorus (aP) at different levels, and 1α-OH-D3 supplementation in broiler chicken diets on growth performance, bone mineralization and meat quality. A total of 1248 one-day-old mixed sex broiler chicks (Ross 308) were randomly assigned to 6 experimental groups with 8 replicates each. This study was conducted according to a randomized plots factorial (3 x 2) experimental design with different Ca and aP levels (Normal at the recommended requirement level for Ross 308, and 20% and 30% lower than the recommended requirement level) and 1α-OH-D3 supplementation (0 and 5 µg/kg). For this purpose, 3 basal treatment diets were formulated containing Ca and aP at normal (starter: 0.96% Ca and 0.48% aP; grower: 0.88% and 0.44% aP; finisher: 0.78% Ca and 0.39% aP) and 20% and 30% lower than normal levels. A total of 6 experimental diets were prepared by with or without 1α-OH-D3 supplementation (0 and 5 μg/kg) to these diets. All experimental diets contained 5000 IU/kg vitamin D3 in the chick starter (0-10 days), 4500 IU/kg in the grower (11-24 days) and 4000 IU/kg vitamin D3 in the finisher period (25-42 days) and 750 FTU/kg phytase enzymes. In starter period, while maintaining Ca:aP ratio in broiler chicken diets, reducing Ca and aP levels by 20% and 30% reduced body weight (BW) and feed intake (FI). The interaction effect of dietary Ca and aP levels and 1α-OH-D3 supplementation on 24th and 38th day BW, 11-24th, 25-38th and 0-38th days body weight gain, all periods FI, 11-24th and 0-38th days feed conversion ratio was found significant. Supplemention of 1α-OH-D3 to diets with normal levels of Ca and aP has a negative impact on performance parameters, whereas its addition to diets with 20% and 30% lower Ca and P levels has a positive effect on performance parameters. Reducing Ca and aP levels in the diets decreased blood serum 25-OH-D3, Ca and P content of the tibia. The addition of 1α-OH-D3 to the diets increased the ash content of the tibia. Reducing Ca and aP levels in the diets reduced the breaking strength of the tibia and femur bones, but the breaking strength of the tibia bone increased with supplementation of 5 µg/kg 1α-OH-D3 to the diet in which Ca and aP levels were reduced by 30%.The supplementation of 1α-OH-D3 to the diet caused a decrease in pH15, an increase in L* (lightness) and b* (yellowness) values of breast meat; and an increase in L* value (lightness) of raw thigh meat The reduction of Ca and P levels in the diet increased the water holding capacity of breast meat. The supplementation of 1α-OH-D3 to the diet resulted in an increase in the water holding capacity of breast meat, while reducing drip loss, thawing loss, cooking losses and hardness. The addition of 1α-OH-D3 to the diet containing normal levels of Ca and P increased drip loss, while the supplementation of 1α-OH-D3 to diets with low Ca and P levels reduced drip loss. Tibia bone L* value related to black bone syndrome increased with the supplementation of 1α-OH-D3 to the diets. This study concludes that the recommended calcium and phosphorus requirement level can be reduced by 30% with the use of 5 µg/kg 1α-OH-D3 in broiler chicken diets without adversely affecting performance, bone mineralization and meat quality characteristics.