Açık yeşil alanların afet sonrası toplanma alanı olabilirlik kriterlerinin belirlenmesi
Determination of post disaster gathering area likelihood criteria for open green areas
- Tez No: 838680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH YALÇINALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Materyali ve Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bir afetin yıkıcı etkilerini açık yeşil alanlarla stabil koşullara indirmek çoğu zaman mümkündür. Afet sonrası toplanma potansiyeli ile planlanan açık yeşil alanlarda toplumun temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek, yaratıcı çözümler sunabilecek mekanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmanın temelinde Peyzaj Mimarlığı meslek disiplininde açık yeşil alanların, dünyanın birçok yerinde meydana gelen afetlere karşı önlem alınması amacıyla, afet ve acil durumlarda temel ihtiyaçları destekleyebilecek alanlar statüsüne kavuşturulabilmesinin sağlanması ve organizasyonel sorunlara çözüm bulmak amaçlanmıştır. Araştırmanın yönteminde toplumun beklentilerini karşılamak amacıyla açık yeşil alanların afet sonrası ve acil toplanma alanları olarak kullanımına ilişkin veri toplama aracı olarak 344 kişiyle anket yapılmıştır. 6 Şubat Kahramanmaraş Depremi sonrasında güncellenen anket, depreme maruz kalan 120 kişiyle gerçekleştirildi. Araştırmada belirlenen kriterler şu şekilde belirlendi: Kamuoyunun bilinçlendirilmesi, ihtiyaçların ve tahliye bölgelerinin belirlenmesi, bu alanda standart mevzuat çıkarılması, en temel ihtiyaçların gıda, barınma ve su olması, açık yeşil alanlarda depolar kurularak önlem alınması ve açık yeşil alan kapasitesi ve arazi yapısı.
Özet (Çeviri)
It is often possible to reduce the devastating effects of a disaster to stable conditions with open green areas. There is a need for spaces that can meet the basic needs of the society and offer creative solutions in open green areas planned with post-disaster gathering potential. The basis of the study is to ensure that open green areas in the Landscape Architecture professional discipline can be given the status of areas that can support basic needs in disasters and emergencies, to take precautions against disasters occurring in many parts of the world, and to find solutions to organizational problems. In the method of the research, a survey was conducted with 344 people as a data collection tool regarding the use of open green areas as post-disaster and emergency gathering areas in order to meet the expectations of the society. The survey, updated after the February 6 Kahramanmaraş Earthquake, was conducted with 120 people exposed to the earthquake. The criteria determined in the research were as follows: raising public awareness, determining needs and evacuation zones, issuing a standard legislation in this field, the most basic needs are food, shelter and water, precautions should be taken by establishing warehouses in open green areas, and open green area capacity and land structure.