Zorunlu göç: Suriye'den Türkiye'ye göç eden Filistinli kadınların deneyimleri
Forced migration: Experiences of Palestinian women migrating from Syria to Turkey
- Tez No: 838730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
1948 yılında İsrail'in Filistin'i işgal etmesiyle pek çok Filistinli Suriye'ye göç etmek zorunda kalmıştır. Filistin'e geri döneceklerini düşünen pek çok Filistinli, anavatanlarına geri dönememiş ve Suriye'de nesiller boyu vatansız olarak yaşamıştır. Bu çalışma zorunlu göçü ikinci ve üçüncü kuşak olarak deneyimleyen Suriye doğumlu Filistinli kadınları konu edinmektedir. Bu kadınlar, 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşından dolayı Suriye'den Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmışlardır. Suriye'den göç eden Filistinli kadınların edindikleri göç deneyimleri, zorunlu göç ve toplumsal cinsiyet bağlamında, kadınların yeniden inşa ettikleri kimlik ve aidiyet ilişkisiyle ele alınmıştır. Feminist bakış açısını benimseyen bu çalışma, Suriye doğumlu Filistinli kadınların göç deneyimlerini ve yaşam mücadelelerini görünür kılmayı amaçlamaktadır. Çalışma Suriye doğumlu Filistinli kadınların hayatlarının üç dönemine odaklanmıştır: İkinci, üçüncü kuşak kadınların Suriye'deki yaşamı ve kamp deneyimleri; Suriye iç savaşına tanıklıkları ve Türkiye'ye zorunlu göç süreci; Türkiye'de yaşam deneyimleri.
Özet (Çeviri)
In 1948, when Israel occupied Palestine, many Palestinians were forced to migrate to Syria. Many Palestinians who thought that they would return to Palestine, could not return to their homeland and lived in Syria as stateless for generations. This study focuses on Syrian-born Palestinian women who experienced forced migration as the second and third generation. These women had to migrate from Syria to Turkey due to the Syrian civil war that started in 2011. The migration experiences of Syrian-born Palestinian women who migrated from Syria are analysed in the context of forced migration and gender, with the relationship of identity and belonging that women reconstruct. Adopting a feminist perspective, this study aims to make the migration experiences and life struggles of Syrian-born Palestinian women visible. The study focuses on three periods of Syrian-born Palestinian women's lives: Second and third generation women's life in Syria and their camp experiences, their witness to the Syrian civil war and the process of forced migration to Turkey, and their life experiences in Turkey.