Questioning the rational expectation assumption of classical economics
Klasik ekonominin rasyonel beklenti varsayımının sorgulanması
  1. Tez No: 838729
  2. Yazar: BUSE YİĞİTTİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA BAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Klasik ekonomi, bireylerin sadece kendi çıkarlarını dikkate alan rasyonel aktörler olduğu varsayımına dayanmaktadır. Başka bir deyişle, bireyler ekonomik kararlarını duygusal etkilerden uzak olarak alırlar ve“homoeconomicus”olarak adlandırılırlar. Ancak, insan davranışının daha yakından incelenmesi, insanların sık sık olaylara duygusal tepki verdiklerini göstermektedir. 21. yüzyılda psikologlar ve ekonomistler arasındaki işbirliği, davranışsal ekonominin ekonomi biliminin bir alt dalı olarak ortaya çıkmasına yol açmıştır. Davranışsal ekonominin çalışma örnekleri arasında,“9 sonlu fiyat etkisi”üzerine yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Bu etki, bireylerin 9 ile biten fiyatlarla karşılaştıklarında ürünü ucuz olarak algılayabilecekleri şeklinde açıklanmaktadır. Bu irrasyonel algının geçerliliğini değerlendirmek için, method olarak tezde bir anket çalışması yapılmıştır. Bu anket, bireylerin çeşitli fiyat senaryoları altında nasıl satın alma kararları verdiğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Classical economics is founded on the assumption that individuals act as rational agents primarily motivated by self-interest. Within this framework, individuals are often labeled as“homoeconomicus,”who are characterized by their immunity to emotional influences when making economic decisions. However, a closer examination of human behavior reveals that people frequently respond to events emotionally. In the 21st century, a collaboration between psychologists and economists led to the emergence of behavioral economics as a subfield of economics. Examples of behavioral economics include studies on the“9-ending price effect,”which suggests that when individuals encounter prices ending with 9, they may perceive the product as cheap. To assess the validity of this seemingly irrational perception related to the 9-ending price effect, we employed a methodological approach that involved conducting a survey. This survey examined how individuals make purchase decisions under various price-setting scenarios.