Yoğun bakım hemşirelerine disfajiye yönelik eğitim verilmesinin bilgi, bakım ve özyeterlilik algılarına etkisi
The effect of providing training on dysphagia to intensive care nurses on their perceptions of knowledge, care and self-efficiency
- Tez No: 838737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR KULA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma yoğun bakım hemşirelerinin disfajiye yönelik verilen eğitimin bilgilerinin, bakım uygulamalarının ve öz yeterlilik algılarında etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel türde gerçekleştirildi. Eskişehir'de iki devlet hastanesinin genel yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelere 05.08.2022-28.08.2022 tarih aralığında“Hemşirelerin Tanıtıcı ve Mesleki Özellikleri'', ”Disfaji ile İlgili Genel Bilgiler, Klinik Uygulama ve Öz Yeterlilikleri'' ve '' Eğiticiyi Değerlendirme '' sorularından oluşan form kullanıldı. Araştırmacı tarafından hemşirelere literatür hazırlanarak web tabanlı eğitim verildi. Çalışmada hemşirelerin %68,0'i (n:34) kadın, %44,0'si (n:22) 26-30 yaş aralığında, %74,0'ü (n:37) lisans mezunu, %36,0'ı (n:18) 1-4 yıllık meslek deneyimi olan, disfaji eğitimi almayan %40,0 (n:20) olarak belirlendi. Hemşirelerin eğitim sonrası disfajili hastaların; bakımını yönetmede disfajinin belirtileri, izlenmesi gereken süreçte ve kendini yeterli hissetmede olumlu yönde artış olduğu saptandı (p=0,003). Yine hemşirelerin güvenli beslenmeye yönelik bilgi düzeyleri (p=0,002), uzun entübasyon sonrası hastaların yoğurt (%98), muhallebi (%84) ve 90° oturur ve başı hafif öne eğik beslemeyi tercih etmelerini içeren bakım uygulamalarında önemli artış olduğu saptandı. Sonuç olarak, yoğun bakım hemşirelerinin disfajili hastaların bakımında sınırlı düzeyde bilgi ve bakım uygulamalarına sahip olmaları ve özgüvenleri düşük olmasına karşın eğitim, kurs, sertifika programlarına ihtiyaç olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a quasi-experimental type to determine the effect of the training given on dysphagia of intensive care nurses on their knowledge, care practices and self-efficacy perceptions.“Introductory and Professional Characteristics of Nurses”,“General Information on Dysphagia, Clinical Practice and Self-Efficacy”and“Evaluating the Trainer”were given to nurses working in the general intensive care unit of two state hospitals in Eskişehir between 05.08.2022 and 28.08.2022. A form consisting of ' questions was used. The researcher prepared literature for nurses and provided web-based training. In the study, 68.0% (n:34) of the nurses were women, 44.0% (n:22) were between the ages of 26-30, 74.0% (n:37) were graduates, 36.0% were graduates. It was determined that 40.0% (n:20) had 1-4 years of professional experience and did not receive dysphagia training (n:18). After the training of nurses, patients with dysphagia; It was determined that there was a positive increase in the symptoms of dysphagia, the process that needs to be monitored, and feeling competent in managing care (p = 0.003). It was also determined that there was a significant increase in nurses' knowledge of safe nutrition (p = 0.002) and in care practices, which included patients preferring to feed yoghurt (98%), pudding (84%), and sitting at 90° with the head slightly forward, after long intubation. As a result, it was shown that although intensive care nurses have limited knowledge and care practices in the care of patients with dysphagia and low self-confidence, there is a need for training, courses and certificate programs