Zayıflama diyeti yapan fazla kilolu ve obez kadınlarda probiyotik kullanımının vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of probiotic use on body composition in overweight and obese women on a weight loss diet
  1. Tez No: 838736
  2. Yazar: TEBESSÜM ASLAN KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP CAN SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Veteriner Hekimliği, Nutrition and Dietetics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Obezite; çevresel, genetik ve nörolojik etkenlere maruz kalarak gelişen ve bunun yanında insan sağlığını olumsuz olarak etkileyen birçok kronik hastalığa neden olabilen önemli bir halk sağlığı problemidir. Dünyada bir milyarın üzerinde fazla kilolu insan bulunurken, bunların en az 300 milyonu obezdir. Obezite erkeklere kıyasla kadınlarda daha yaygın görülmektedir. Son yıllarda giderek artan obezite vakalarına karşı birçok tedavi yöntemi araştırılmaktadır. Bu çalışma, probiyotik kullanımının obezite prevalansı, antropometrik ölçümler ve vücut yağ yüzdesi üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmış, randomize kontrollü tek kör bir çalışmadır. Çalışma 2022 yılı mart ayından itibaren Beslenme ve Diyet Danışmanlığı kliniğine başvuran, en az üç aylık diyet önerileri ve probiyotik kullanımı ile takip edilip ağırlık kaybı döneminde olan, BKİ (Beden Kütle İndeksi) 30-40 kg/m2 olan, 18-45 yaş arası 60 sedanter obez kadınla (kontrol grubu: 30 birey, çalışma grubu: 30 birey) yapılmıştır. Çalışmaya katılan kişilere zayıflama diyeti verilmiş ve bu diyetlerde süreç boyunca herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Çalışma grubu olarak belirlenen 30 kişiye 6 hafta boyunca diyetle birlikte 3 ay süresince probiyotik (3×109 kob Bifidobacterium lactis, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium bifidum) takviyesi yapılmıştır. Kişilerin ilk diyet görüşmesinde tanita cihazı ile vücut ölçümleri (yağ oranı, vücut ağırlığı, beden kütle indeksi) analizi alınmıştır. Ayrıca mezura ile bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı hesaplanmıştır. Daha sonra 6. Haftada ve son görüşmede (12. haftada) aynı ölçümler tekrar alınmıştır. Bunun yanında kişilerin ilk analizi sırasında 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmıştır. Bu ölçümler düzenli olarak yapılmış ve çalışma sonunda alınan analizler (yağ oranı, vücut ağırlığı, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça oranı beden kütle indeksi) istatistiksel değerlendirilmeye alınmıştır. Bu değerlendirmede her iki grup karşılaştırılarak probiyotik etkisi saptanmıştır. Obezite tedavisinde probiyotik kullanımının etkileri çalışma sonucunda olumlu bulunmuş ve daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity; It is an important public health problem that develops due to exposure to environmental, genetic and neurological factors and can cause many chronic diseases that negatively affect human health. While there are over a billion overweight people in the world, at least 300 million of them are obese. Obesity is more common in women than in men. Many treatment methods are being researched against the increasing incidence of obesity in recent years. This study is a randomized controlled, single-blind study conducted to investigate the effects of probiotic use on obesity prevalence, anthropometric measurements and body fat percentage. The study was conducted with 60 sedentary obese women aged 18-45, with a BMI (Body Mass İndex) of 30-40 kg/m2, who applied to the Nutrition and Diet Consultancy clinic as of March 2022, were followed by at least three months of dietary recommendations and probiotic use, and were in the weight loss period (control). group: 30 individuals, study group: 30 individuals). People participating in the study were given a weight loss diet and no changes were made to these diets throughout the process. 30 people determined as the study group were supplemented with probiotics (3×109 cfu Bifidobacterium lactis, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium bifidum) for 3 months along with diet for 6 weeks. At the first diet meeting of the individuals, their body measurements (fat ratio, body weight, body mass index) were analyzed with the Tanita device. Additionally, waist circumference, hip circumference, and waist/hip ratio were calculated with a tape measure. Then, the same measurements were taken again at the 6th week and at the last interview (12th week). In addition, 24-hour food consumption records were taken during the initial analysis of the individuals. These measurements were made regularly and the analyzes taken at the end of the study (fat ratio, body weight, waist circumference, hip circumference, waist/hip ratio, body mass index) were taken into statistical evaluation. In this evaluation, the probiotic effect was determined by comparing both groups. The effects of probiotic use in obesity treatment were found to be positive as a result of the study, and it was observed that more comprehensive research is needed.