Geriatrik sendromlara sahip bireylerde ilaç uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of medication adherence in individuals with geriatric syndromes
  1. Tez No: 838738
  2. Yazar: ASLI SÖNMEZ DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Geriatrik sendromlar 65 yaş üstü hastalarda sık görülen sorunlardır. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda çoklu ilaç kullanımına neden olan kronik hastalıklar daha sık görülmektedir. İlaç uyumsuzluğu hastalık kontrolünü güçleştiren birçok kötü sonuca neden olabilirken sağlık sistemine maliyet, hastaneye tekrarlayan yatışlar ve primer hastalığın ilerlemesi gibi ek yükler getirebilir. Bu nedenle yaşlı hastalarda ilaç uyumunun değerlendirilmesi önemlidir. Çalışmamızda, geriatri polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri toplam 200 birey katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 70.62±4.72 ve %60'ı kadındı. Hastaların ortanca ilaç uyum bildirim ölçeği (İUBÖ) skoru 24 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Geriatric syndromes are common among patients over 65 years of age. Moreover, chronic diseases that require multiple medications are more prevalent in elderly patients. Non-adherence can lead to poor outcomes that may complicate disease control and impose additional burdens on the healthcare system. Therefore, it is crucial to assess medication adherence in elderly patients. Our study included 200 individuals (≥ 65 years) who visited the geriatric outpatient clinic. The mean age of the participants was 70.62±4.72 years, and 60% were female. The median score of the patients on the medication compliance reporting scale (MARS) was 24.