Katı yakıt ocaklarında (soba) ısıl verim ve emisyon davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigations of thermal efficiency and emission behaviour of stoves
  1. Tez No: 83875
  2. Yazar: İLHAN ASİLTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İLBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
V ÖZET İki ayrı soba tipi, iki ayrı kömür cinsi ve kömüre kireçtaşı katılması veya katılmaması sonucu soba ısıl verim ve emisyon ölçümlerinin deneysel olarak yapıldığı bu çalışma ile yanma esnasında yakıttan kaynaklanan SOx emisyonlarının kireçtaşı ilavesi ile azaltılması amaçlanmıştır. 1. bölümde giriş ve literatür araştırması, 2. bölümde yakıtlar ve yanma teorisi, 3. bölümde sobalarda yanma, 4. bölümde sobalarda ısıl verim, 5. bölümde yanmadan kaynaklanan SOx kirletici emisyonlarının azaltılması konuları teorik olarak incelenmiştir. 6. bölümde deneysel olarak iki farklı soba ve iki farklı kömürle kireçtaşı karıştırılarak ve karıştırılmadan SOx, CO ve NOx emisyon değerleri ve ısıl performans değerlerinin ölçümü, deney düzeneği ve deneyin yapılışı anlatılmıştır. 7. bölümde ise deneylerden elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Kireçtaşının turbo döküm sobada SOx emisyonu % 43 azalttığı, NOx emisyonunu % 17 artırdığı, ve ısıl performansı % 5 düşürdüğü, kovalı sobada ise SOx emisyonunu % 26 düşürdüğü, NOx emisyonunu % 36 artırdığı, ve ısıl performansı % 5 azalttığı tespit edilmiştir. Kömüre kireçtaşı katılmasının SOx emisyonunun azaltılması yönünde olumlu ve soba ısıl verimi üzerinde az da olsa olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study experimental investigations of the effect of the type of stove, type of coal and lime stone on the SOx., NOx and CO emissions and thermal efficiency of stoves have been performed. Wide range of experimental results have been obtained and presented. This thesis consists of seven chapters. In the first chapter, Introduction to the thesis and literatür have been given. In the second chapter; the theory of fuels and combustion has been presented. The 3 rd chapter deals with the combustion in stoves. The fourth chapter deals with thermal efficiency of stoves. In the fifth chapter, the theoritical investigation of SOx emission control in the combustion systems. In the sixth chapter, experimental systems, experimental techniques used in this study and experimental results have been presented. In the final chapter, experimental results have been given and discussed. The use of lime stone with coal, also discussed. The use of lime stone with coal, decreased the SOx emission % 43 in the turbo stove, % 26 in the other stove and thermal efficiency about % 5 in both stoves.