L. Godowsky'nin F. Chopin'in Op.10 etütleri üzerine sol eldüzenlemelerinin teknik ve müzikal açıdan incelenmesi
Technical and musical review of Leopold Godowsky's left hand arrangements regarding Chopin's Op.10 etude
- Tez No: 838763
- Danışmanlar: PROF. DEMET AKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Leopold Godowsky'nin Frédéric François Chopin'in Op.10 etütleri üzerine sol el için düzenlemiş olduğu 12 etüt, orijinalleriyle karşılaştırmalı bir şekilde, teknik, müzikal açıdan incelenmiş ve Godowsky'nin hayatı, piyano tekniği, piyano literatürüne sağladığı katkılar, Chopin'in etütleri üzerine yazdığı 53 düzenleme ve sol el için piyano müziği hakkında genel bilgiler verilmiştir. İlgili literatür araştırması sırasında Leopold Godowsky ve eserleriyle ilgili Türkçe dilinde yayınlanmış bilimsel nitelikli çalışmaların oldukça sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle yapılan araştırmanın, Godowsky'nin çalışmaya konu olan eserlerini tanımak ve çalışmak isteyen icracılara, öğrencilere, araştırmacılara ve bestecilere rehberlik etmesi amaçlanmıştır. Çalışmadaki veriler, literatür taraması ve döküman analizi yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Yapılan araştırmanın ve incelemelerin sonunda, Godowsky'nin sol el için düzenlediği Chopin etütlerinin, sol el piyano tekniğini geliştirmek isteyen ya da sağ elini herhangi bir sebepten dolayı kaybetmiş veya kullanamayacak duruma gelmiş olan icracılara oldukça faydalı bir kaynak oluşturduğu ve piyano literatüründe pek de geniş bir yere sahip olmayan sol el repertuvarına önemli bir katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes not only the 12 etudes for left hand by Leopold Godowsky on technical and musical aspect with comparison to the Frédéric François Chopin's Op.10, but also Godowsky's life, piano technique, his genuine contribution for piano literature, 53 arrangements regarding Chopin's etudes and general information for left hand piano music. During the literature review phase, it has been figured out that the scientific studies published in Turkish about Leopold Godowsky and his works are quite limited. Hence, this study is aimed to guide performers, students, researchers and composers who are into getting familiarized and study the pieces of Godowsky mentioned thoroughly. Data is obtained through literature review and documentation. At the end of the research and the observations, it has been deduced that Chopin etudes designed for left hand by Godowsky are remarkably valuable for performers who want to develop left hand piano technique or lost their right hand for some reason and it also provides an insight within the left hand repertoire which is not common in piano literature.