Kazak atasözlerinde kelime grupları
Word groups in Kazakh proverbs
- Tez No: 838762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada Doç. Dr. Zeyneş İsmail ve Muhittin Gümüş'e ait olan Türkçe Açıklamalı Kazak Atasözleri kitabı üzerinden kelime grupları ve cümle çeşitleri üzerine çalışma yapılmıştır. Bu çalışma inceleme ve giriş bölümleri olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ise Kazakistan, Kazaklar, Kazak adı ve Kazak Türkçesi ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise Kazak atasözleri Kazakça ve Türkiye Türkçesi ile birlikte verilerek kelime grupları kategorize edilerek verilmiştir. Aynı zamanda ikinci bölümde bu atasözlerinin hepsi incelenerek cümle çeşitleri ortaya konmuştur. Tez çalışmamızın ana konusu kelime grupları olduğu için detaylıca incelenerek her kelime grubu alt başlıklar halinde verilip tanımları yapıldıktan sonra tespit edilen kelime grupları çalışmada yer almıştır. Ek olarak yaptığımız cümle çeşitleri ise söz dizimi açısından önemli olduğu için her iki lehçede de yer alan yapı ve terimler konusuna değinilerek sayıca ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a study was conducted on Word groups and sentence types through the Turkish Explained Kazakh Proverbs book by Zeyneş İsmail and Muhittin Gümüş. This study consists of two parts: review and introduction. In the introduction section, information about Kazakhstan, Kazakhs, the name Kazakh and Kazakh Turkish is given. In the second part, Kazakh proverbs and word groups shown in Kazakh and Turkey Turkish are categorized. At the same time, in the second chapter, all of these proverbs were examined and sentences were put forward. Since the main subject of out thesis study is Word groups, the were examined in detail, each word groups were given under subheadings and definitions were made and then the identified word groups were included in the study. Additionally, the sentence bye touching on the structures and terms in both dialects, as the are important in terms of syntax.