Vergi kaçakçılığı suçları
Tax evasion offenses
- Tez No: 838775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Vergi Kaçakçılığı Suçları 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun“Kaçakçılık Suçları ve Cezaları”başlıklı 359. Maddesinde düzenlenmiştir. Vergi kaçakçılığı suçları gerçek kişi olmak kaydıyla herkes tarafından devlet hazinesine karşı işlenebilen suçlardır. Çalışmamızda vergi kaçakçılığı suçları iki başlık altında incelenmiştir. İlk bölümde öncelikle vergi kaçakçılığı suçların genel esaslarına yer verilerek vergi kavramı ve vergi mükellefiyeti kavramları açıklanmış, ardından vergi kaçakçılığı suçlarının tarihçesine değinilmiş bu suçlarda korunan hukuki değer ve maddi konu ele alınmıştır. Ardından vergi kaçakçılığı suçlarının unsurlarına yer verilerek maddi unsur altında vergi kaçakçılığı suçunu oluşturan fiiller ayrı ayrı incelenmiştir. Bunların yanında suçun özel görünüş şekilleri olan iştirak, içtima ve teşebbüs konuları vergi kaçakçılığı suçları kapsamında ele alınmıştır. İkinci bölümde ise vergi kaçakçılığı suçlarının yargılamasına ilişkin soruşturma, kovuşturma, kanun yolları ve infaz sürecine yönelik bilgiler verilmiş ve bunların yanında kaçakçılık suçunun yaptırımı, suç tarihi ve cezayı etkileyen haller ele alınmıştır. Bu konular ele alınırken doktrindeki görüşlerden ve yargı kararlarından yararlanılmıştır
Özet (Çeviri)
Tax evasion offenses are prescribed by Article 359 of the Tax Procedure Code, numbered 213 under the title“Evasion Offenses and Punishments.”Tax evasion offenses could be committed against the state treasury by any natural person. This study analyzes tax evasion offenses in two chapters. The concepts of“tax”and“tax liability”are discussed under the general principles of tax evasion offenses before the historical background, protected legal value, and material elements of the offense are enlightened in the first chapter. The acts of tax evasion offenses are separately analyzed as material elements. Moreover, the special appearance forms of offense such as participation in crime, attempt, and concurrence are detailed in the same chapter. The second chapter is dedicated to the procedural limb of the tax evasion offense, including investigation, prosecution, legal remedies, and execution, as well as criminal sanction, legal history, and qualified reasons for offenses. Throughout the study, the legal scholars' opinions and jurisprudence of the Court of Cassation are referenced.