Vergi kaçakçılığı suçları
Tax evasion crimes
- Tez No: 333458
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Vergi kaçakçılığı suçları geçmişten günümüze kadar gelmekle birlikte değişen yaşam koşulları, teknolojik gelişmelerin hızı ve insan nedeniyle her geçen gün suça konu olan eylem ve işlemlerin niteliği değişerek artmaktadır. Ülke ekonomisinde değişmeler de vergi kaçakçılığı suçlarının işlenme oranının artmasına dolayısıyla suç tiplerinin değişmesine de sebep olmaktadır. Bu sebeple günümüz vergi yasalarında düzenlenen vergi kaçakçılığı suçlarını oluşturan eylem ve işlemler üzerinde durulmuştur. Bu çalışmamızda vergi kaçakçılığı suçları incelemesi yapılırken öncelikle vergi suçu ve türlerine değinilerek vergi kaçakçılığı suçlarının temeli açıklanmaya çalışılmış ve vergi kaçakçılığı türleri açıklanarak vergi kaçakçılığı suçlarındaki yaptırım ve vergi kaçakçılığı suçlarında karar karşı kanun yolları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sumuggling is not a new issue in the literature, it is coming from past to present. However the concept of sumuggling and human actions which are subject to the crime change and increase by changing living conditions and technological developments. Development in the national economy cause to increase the tax evasion and accordingly a shift in the types of crime. For these reasons, the thesis focussed on the actions and operations which are created crime of tax evasion in today's tax laws In this study, besides observing tax fraud crimes, primarily, fundamentals of tax fraud crimes have been clarified and by stating the types of tax fraud crimes, enforcement of tax fraud crimes and legal ways for tax fraud crimes have been observed.