Vergi kaçakçılığı suçları
Tax evasion crimes
  1. Tez No: 862386
  2. Yazar: AYKUT ALP KAPUSUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE SONAY EVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 504
Özet
Bu çalışma, Türk vergi ceza hukukunun ana bileşeni olan vergi kaçakçılığı suçlarını incelemektedir. İki bölümden oluşmaktadır: (i) İlkin bu suçlara eski fakat az kullanılan hukuki araştırma yöntemleri kullanılarak yeni bir bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır. Özellikle von Savigny'nin ilk iki kanonu, yani gramatik ve tarihi yorum yöntemleri, geniş biçimde kullanılmıştır. Bu bağlamda“kaçakçılık”düşüncesinin ve ilgili terminolojinin gelişimi izlenmiştir. Filolojik çalışmalar ve karşılaştırmalı hukuk perspektifinden bakış, geç Osmanlı döneminden erken Cumhuriyet dönemine uzanan bir dizi yanlış anlamanın oldukça sorunlu bir vergi kaçakçılığı algısının yerleşmesine yol açtığını göstermektedir. Bu çalışma, bu suçlar hakkındaki vergi kaçırma ile vergiden kaçınma arasındaki ayrım gibi çağdaş meselelerin ancak bu uzun zamandır yerleşik ancak yanlış oluşturulmuş kaçakçılık fikrinin düzeltilmesiyle mümkün olabileceği sonucuna varmıştır. (ii) Çalışma, ikinci olarak, vergi kaçakçılığı suçlarını pozitif hukuk açısından incelemektedir. Bu doğrultuda önce kuralların geri planındaki maliye ve ceza politikaları tartışılmış ve daha sonra yararlı bir araç olan Alman suç teorisi (Verbrechenslehre) kullanılarak suçlar yapısal olarak sökülmüş ve suçun her bir unsuru yalıtılarak derinlikli bir şekilde incelenmiştir. Bu salt ceza hukuku bakış açısıyla vergi uygulamacıları ve vergi avukatlarının yaşadığı bazı karışıklıklara çözüm aranmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines criminal tax evasion, the key component of Turkish tax penal law. It is composed of two parts: (i) First, it tries to provide a new insight into these offences with old but lesser-used legal research methods. Particularly, the first two canons of von Savigny, i.e. grammatical and historical, are employed in an extensive manner. In this context, it tracks the advancement of the idea of 'evasion' and related terminology. Philological studies and comparative law perspective show that a chain of misunderstandings extended from the late Ottoman period to early Republican period caused a very problematic perception of tax evasion. The study concludes that the contemporary issues regarding these offences, such as the distinction between tax evasion and tax avoidance, can be solved only after the long-established but wrongly constructed evasion idea is corrected. (ii) Secondly, the study examines criminal tax evasion within the scope of positive law. To this end, first the fiscal and criminal policies behind the rules are discussed and then the norms are deconstructed with a useful tool, the German doctrine of crime (Verbrechenslehre) and each element of crime is isolated and subjected to in-depth review. Many confusions experienced by tax practitioners and tax lawyers are addressed thanks to this pure criminal law perspective.