Osmancık ilçesinde tarımsal arazi kullanımı
Agricultural land use in Osmancık district
  1. Tez No: 838788
  2. Yazar: HAVVA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Nüfusun hızla artması, küresel iklim değişikliği ve son yıllarda gıda üretimindeki ciddi sıkıntılar, mevcut arazi potansiyelimizin kullanımı ve sürdürülebilirliği konusunda planlama gerektirmektedir. Doğal ortama uyumlu şekilde olmayan arazi örtüsü üzerindeki değişimler, önlem alınmazsa, gelecekte ciddi bir sorun teşkil edecektir. Bu çalışmada Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nde yer alan, idari bakımdan Çorum iline bağlı olan, Osmancık ilçesinin tarımsal arazi kullanımı ele alınmıştır. Çalışmada büyük ölçüde CORİNE Projesinden ve Landsat 8 uydu verilerinden yararlanılmıştır. HGM'den ve MTA'dan alınan veriler, coğrafi bilgi sistemleri aracılığıyla işlenerek güncel arazi kullanım haritası oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı; su kaynaklarının yeterli olduğu, verimli tarım arazilerinin bulunduğu ilçede, arazinin kullanımı, değişimi ve sürdürülebilirlik açısından planlamasını ortaya koymaktır. Çalışma alanı, Batı Anadolu'yu Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'ya bağlayan kavşak noktasında yer almaktadır. Osmancık'ı; ilçenin batısı ve kuzeyindeki dağlık kütleler, güneyde yer alan hafif eğimli sahalar ve Kızılırmak vadisinin olduğu yerleşim ve tarım alanlarının kapladığı sahalar olmak üzere üç ayrı üniteye ayırmak mümkündür. Osmancık'ta jeolojik olarak metamorfik ve volkanik kütleler hakimdir. Tortul sahalara da rastlanmaktadır. İlçenin en önemli akarsuyu Kızılırmak Nehri'dir. Ilıman ikliminin yanı sıra Kızılırmak Vadisi boyunca ilçenin verimli arazilere sahip olması, ilçenin konumunu ve değerini pekiştirmiştir. 1996-2002 yılları arasında yapılan Obruk Barajı sayesinde sulanabilir alanlar 1641 hektara ulaşmıştır. Ancak son 20 yılda I. sınıf araziler yerleşime açılmış, ilçedeki çeltik üretim alanları ile yerleşim alanları iç içe geçmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth global climate change and serious shortages in food production in recent years require planning for the use and sustainability of our existing land potential. Changes in land Cover that are'nt compatible with the natural environment will pose a serious problem in the future if measures are not taken. In this study the land use and planning of Osmancık district, which is located in the Central Black Sea Region of the Black Sea Region and administratively connected to Çorum province is discussed. CORINE Project and Landsat 8 satellite data were largely utilized in the study. The data received from HGM and MTA were processed through geographical information systems to create an up to date land use map. The aim of the study is to reveal the planning in terms of land use, change and sustainability in the district where water resources are sufficient and fertile agricultural lands are located. The study area is located at the crossroads connecting Western Anatolia to Central and Eastern Black Sea and Eastern Anatolia. Osmancık can be divided into three separate units; the mountainous masses in the west and north of the district, the gently sloping areas in the South and the areas covered by settlements and agricultural areas in the Kızılırmak Valley. Osmancık is geologically dominated by metamorphic and volcanic masses. Sedimentary areas are also encountered. The most important river of the district is Kızılırmak River. In addition to its mild climate, the fact that the district has fertile lands along the Kızılırmak Valley has reinforced the position and value of the district. Thanks to the Obruk Dam constructed between 1996 and 2002, irrigable areas reached 1641 hectares. In the last 20 years, however, class I lands have been opened for settlement and paddy production areas and resitential areas in the district have become intertwined.