Ankara ilinin turizm potansiyeli
Tourism potential of Ankara province
  1. Tez No: 838787
  2. Yazar: VOLKAN OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Değişen turizm talepleri, insanların yoğun çalışma tempoları ve tekdüze yaşantıları hem kırsal hem kentsel alanda yeni turizm faaliyetlerinin doğmasına sebep olmuştur. Bu çalışma Ankara'nın denize uzak ve sıkıcı bir memur kenti olma düşüncesinin değişmesine yönelik turizm potansiyelini ortaya koymak ve yaşayan insanlara belli oranda ufuk açmak amacı ile yapılmıştır. Şehirlerin stresli, gürültülü, kirli yapısı ile insanların yoğun çalışma programları hem kırsal turizmi hem de kentsel turizmi önemli bir hale getirmiştir. Çalışmada Ankara ilinde gezilecek, görülecek, fotoğraflanacak, tadı çıkarılacak, tavsiye edilecek ve güzel zaman geçirilecek yerlerinin olduğunu göstermek hedeflenmiştir. Potansiyelin bilinmemesi, bilinmeme nedenleri, ulaşım ve hava şartlarının şehir turizmine etkisi incelenmiştir. Yapılan bazı mülakatlar ile elde edilen sonuçlara bakıldığında kırsal alanlarda ki turizm gelişmeleri bölge sosyo- ekonomik yapısının da gelişmesini sağlamış, hatta birçok alanda değişimlerin meydana geldiği gözlemlenmiştir. Çalışmada turizm potansiyeli olan alanların fırsat ve tehditlerini, güçlü ve zayıf yanlarını ortaya koyarak değerlendirme yapmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Changing tourism demands, intense working tempos and monotonous lives of people have led to the emergence of new tourism activities in both rural and urban areas. This study was carried out with the aim of revealing the tourism potential of Ankara to change the idea of being a distant and boring civil servant city and to open a certain amount of horizons for the people living. The stressful, noisy and dirty structure of cities and busy work schedules of people have made both rural and urban tourism important. In our study, it is aimed to show that the city of Ankara has places to visit, see, photograph, savor, recommend and have a good time. The unknown of the potential, the reasons for the unknown, the effects of transportation and weather conditions on city tourism were examined. When we look at the results obtained through some interviews, tourism developments in rural areas have also provided the development of the socio-economic structure of the region, and it has even been observed that changes have occurred in many areas. In my study, it is aimed to evaluate the opportunities and threats of areas with tourism potential, by revealing their strengths and weaknesses.