Okul yöneticilerinin mükemmeliyetçi kişilik özellikleri ile öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perfectionist personality features of school managers and the levels of teachers' organizational cynicism
  1. Tez No: 838793
  2. Yazar: HARUN REŞİT YEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma; öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin mükemmeliyetçi kişilikleriyle örgütsel sinizm düzeylerini saptamak ve bu kavramların ilişkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama olarak belirlenmiştir. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Yöneticiden Algılanan Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Örgütsel Sinizm Ölçeğinden oluşan veri toplama araçlarıyla toplanmıştır. Araştırmaya 2022- 2023 eğitim öğretim yılında Bursa il ve ilçelerinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan gönüllü 469 öğretmen katılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında Jamovi 2.3.21 istatistik programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırmada verilerin normal dağılıma sahip olmasından dolayı veriler parametrik testlerle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin yöneticilerinden orta düzeyde mükemmeliyetçilik algıladıkları saptanırken, örgütsel sinizme ise düşük düzeyde sahip oldukları saptanmıştır. Aynı zamanda öğretmenlerin örgütsel sinizm genel düzeyleri ile yöneticiden algılanan mükemmeliyetçilik genel ve beklenti boyutları arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında yöneticiden algılanan mükemmeliyetçilik ile örgütsel sinizmin duyuşsal ve davranışlar boyutları arasında orta düzeyde, bilişsel boyutu arasında zayıf düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the perfectionist personalities of school administrators and organizational cynicism levels of teacher according to teacher perceptions and to examine the relationship between these concepts. The method of the research was determined as descriptive and relational survey which is one of the quantitative research methods. In the research, the data were collected with data collection tools consisting of Personal Information Form, Perfectionism Scale Perceived from the Manager and Organizational Cynicism Scale. 469 volunteer teachers, working in official primary, secondary and high schools affiliated to the Ministry of National Education in Bursa province in 2022-2023 academic year, were participated in the research.The data obtained from the research were analyzed in computer by means of the Jamovi 2.3.21 statistics program. Since the data had a normal distribution in the study, the data were analyzed with parametric tests. As a result of the research, it was determined that teachers perceived perfectionism at a moderate level from their managers, while they had a low level of organizational cynicism. At the same time, it has been determined that there is a moderately significant relationship between the general levels of organizational cynicism of teachers and the general and epectation dimensions of perfectionism perceived from the manager. In addition, there was a moderate relationship between the perfectionism perceived from the manager and the affective and behavioral dimensions of organizational cynicism, and a weakly significant relationship between the cognitive dimension.