Isı ile sertleşen reçinelerin üretimi ve bağlayıcı olarak kullanılması
Production of termosetting resins and utilisation of it as a binder
  1. Tez No: 83883
  2. Yazar: İSMAİL KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Dünyada yılda 1 milyar ton civarında çelik üretilmektedir. Bunun için 500-600 milyon ton metalurjik kok tüketilmektedir. Bu esnada yan ürün olarak 25-50 milyon ton kok tozu açığa çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı bu kok tozunu dumansız yakıt olarak değerlendirmektir. En ucuz reçinelerden biri, üre formaldehit reçinesi olduğu için, bağlayıcı olarak bu reçine seçilmiştir. En uygun bağlayıcı üretebilmek amacı ile üretilen reçinenin kalitesini etkileyen faktörler araştırılmıştır. Bu faktörler, F/U mol oranı, sıcaklık, reaksiyon süresi ve pH'dır. Laboratuvar çapında bu faktörler değiştirilerek üretilen bağalyıcılar ile kok tozundan briketler hazırlanmış ve briketlerin sertlikleri ölçülerek en sağlam briketi veren bağalyıcının üretim şartları belirlenmiştir Yapılan çalışmalar uzun süreli kondensasyon ile üretilen dallanmış reçinelerin bu amaca en uygun olduğunu göstermiştir. Ayrıca suda çözünmeyi engellemek ve briket sertliğini daha da artırmak amacı ile en uygun olduğu tespit edilen üre formaldehit reçinesi ile melamin formaldehit reçinesi çeşitli oranlarda karıştırılarak briketler üretilmiştir. En ekonomik ve optimum UF/MF oranının 4/1 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every year about 1 billion tonnes of steel are produced in the world. 500-600 million tonnes of metallurgical coke are required for this production. During the coke production, about 25-50 million tonnes of coke breeze are produced as by product. The aim of this study is to utilise this coke breeze in the production of smokeless fuel briquettes. Since the urea formaldehyde is one of the cheapest resins, this resin was preferred as a binder for producing these briquettes. Much different quality of urea formaldehyde resins can be manufactured by varying the factors, which affect the quality of the resin. These factors are F/U mole ratio, temperature, reaction time and pH. By varying these factors during the production resins, different types of resins were produced. These resins were blended with coke breeze, are briquetted and then cured with or without hardener. The tensile strength of these briquettes were measured. The procedure by which the resin, gives the highest tensile strength, were determined. The resin production procedure, which was the briquettes of highest tensile strength, was determined. This research showed that if the condensation time of the reaction is longer the highly branched resin is produced and this resin is the most suitable for this purpose. In addition to the production of briquettes with high tensile strength, the aim of this study was also the production of briquettes, which do not dissolve in water and increase their tensile strength further. Therefore, melamine formaldehyde and urea formaldehyde resins were blended with different ratios. These blends as a binder of these resins were used for the briquettes. These results obtained from the tensile strength of these briquettes indicated that by blending urea formaldehyde resin with 25% of melamine formaldehyde resin, the tensile strength of the briquettes reaches to a maximum. Further, increase of the amount of melamine formaldehyde in the blend resulted a decrease in the tensile strength of them. Therefore, 25% of melamine formaldehyde was found to be an optimum amount. These briquettes did not dissolve in water as well.