Bolu Sancağı Dörtdivan Kazası Müslim Nüfus Defteri H.1256 / M.1841 (Transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Muslim population book in Bolu Sanjak Dörtdivan Kaza of Hijri 1256/Miladi 1841
- Tez No: 838831
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN GENCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Osmanlı Devleti geniş coğrafyalara yayılmış köklü bir devlettir. Bunun sonucu olarak elde edilen ürünler, araziler ve hayvanlar belli bir sayıma tabi tutulmuştur. Kayıt tutulmaya Tahrir Defterleri ile başlanmış sırasıyla Avarız kayıtları, Temettuat Defterleri ile devam etmiştir. Bu sayımlar genellikle arazileri ve vergileri tespit etmek üzere yapılmış fakat bölgenin yapısı hakkında detaylı bilgi vermede eksik kalmıştır. Bu sebeple Osmanlı Devleti'nde 15. ve 16. yüzyıllarda belirli aralıklarla tahrir sayımı yapılmaya başlanmıştır. Sonrasında yapılan sayımlarda da yalnızca erkek nüfus dikkate alınmıştır. Burada amaç askere gidecek ve vergi verecek kişileri tespit etmektir. Nüfus sayımlarına kadın nüfus dahil edilmediği için bölgelerle ilgili tam bir sayıya ulaşmak mümkün değildir. Elde edilen verilerin yetersiz kalması ile Osmanlı Devleti'nde modern anlamda ilk nüfus sayımı 1831 yılında Sultan II. Mahmut zamanında yapılmıştır. Modern nüfus sayımlarıyla birlikte dönemler ile ilgili daha kapsamlı bilgiler elde edilmeye başlanmıştır. Transkript ve değerlendirmesini yapmış olduğumuz Hicri 1256/ Miladi 1841 tarihli 702 numaralı Dörtdivan Kazası Nüfus Defteri bölgedeki Müslüman nüfus hakkında bilgi vermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Bolu Sancağı, Dörtdivan Kazası, Nüfus Defteri, Demografik Yapı
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire is a well-established state spread over wide geographies. As a result of this, the products, lands and animals obtained were subjected to a certain count. Record-keeping started with Tahrir Registers and continued with Avarız registers and Temettuat Registers, respectively. These censuses were generally made to determine the lands and taxes, but they were insufficient to give detailed information about the structure of the region. For this reason, censuses were started to be made at certain intervals in the 15th and 16th centuries in the Ottoman Empire. Only the male population was taken into account in the censuses. The aim here is to determine the people who will go to the military and pay taxes. Since the female population is not included in the censuses, it is not possible to reach an exact number for the regions. With the insufficient data obtained, the first census in the modern sense in the Ottoman Empire was carried out in 1831 by Sultan II. It was built during the reign of Mahmud. With the modern censuses, more comprehensive information about the periods began to be obtained. The Dörtdivan District Population Register numbered 702, dated 1256/ Gregorian 1841, which we have examined, gives information about the Muslim population in the region. KEYWORDS: Bolu Sanjak, Dortdivan District, Population Register, Demographic Structure