Öğretmenlerin perspektifinden özel eğitim uygulama okullarında yaşanan sorunlar
Problems in special education practice schools from teachers' persperctive
  1. Tez No: 838837
  2. Yazar: GAMZE TUĞYANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÇİFCİ TEKİNARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmanın amacı, öğretmenlerin perspektifinden özel eğitim uygulama okullarında yaşanan sorunların incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda özel eğitim öğretmenlerinin, velilere, idareye, okulun işleyişi ve çalışma kurallarına, okulun fiziki yapısına, sınıfların fiziki yapısı ve donanımına, alan ve partner öğretmenlere, kullandıkları yöntem-teknik, materyal ve ders kitabına, BEP hazırlama ve yürütme sürecine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul ve Antalya'da özel eğitim uygulama okulları II. ve III. Kademede görev yapmakta olan 13 özel eğitim öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma fenomenolojik desenin kullanıldığı nitel bir çalışmadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin veliler ile iletişim sorunları yaşadığı, okulların fiziki yapısına ilişkin sorunlar olduğu, sınıfların donanımlarının yetersiz olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin BEP hazırlama ve yürütme sürecini tek başlarına yürüttükleri görülmüştür. Öğretmenler alan öğretmenleri ve partner öğretmenler ile eğitim süreçlerinde sorun yaşadıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the problems experienced in special education practice schools from the perspective of teachers. For this purpose, the views of special education teachers on the parents, the administration, the physical structure of the school, the physical structure and equipment of the classes, the branch and partner teachers, the method-technique, material and textbook they use, and the IEP preparation and execution process were examined. The study group of the research consists of 13 special education teachers working in special education practice schools II. ve III. Level in Istanbul and Antalya in the 2022-2023 academic year. The research is a qualitative study in which the phenomenological design is used. Research data were collected through semi-structured interviews. The data were analyzed by descriptive analysis method. According to the research findings, it was seen that the teachers had communication problems with the parents, there were problems related to the physical structure of the schools, and the classrooms were inadequately equipped. It was observed that the teachers carried out the IEP preparation and execution process alone. Teachers stated that they had problems with branch teachers and partner teachers in the education process.