Pediatrik hastalarda böbrek taşlarının cerrahi tedavisinde retrograd intrarenal cerrahinin etkinliği ve güvenilirliği
Effectiveness and reliability of retrograde intrarenal surgery in the surgical treatment of kidney stones in pediatric patients
  1. Tez No: 838838
  2. Yazar: KEMAL HALİTGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN BAYDİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Teknolojideki gelişmeler, endoskopik aletlerin minyatürizasyonu böbrek taşlarının tedavisinde retrograd intrarenal cerrahinin etkin şekilde kullanımına olanak sağlamıştır. Çocuk hastalarda bu konuda az sayıda çalışma vardır. Çalışmamız, çocuk hastalarda böbrek taşlarının cerrahi tedavisinde son yıllarda sıkça kullanılmakta olan ve kliniğimizde de sık uyguladığımız retrograd intrarenal cerrahi tekniğinin etkinliğini ve güvenilirliğini araştırmayı amaç edinmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2018-Ağustos 2023 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Çocuk Üroloji Polikliniğine başvuran üriner sistem taş hastalığı saptanan 18 yaş altı RIRC uygulanan toplam 139 pediatrik hasta ve 147 renal ünitenin yaş, cinsiyet, taş boyutu, taş sayısı ve yeri, taşın sertlik derecesi, preoperatif üreteral J stent varlığı, ameliyat süresi, skopi süresi, postoperatif üreteral J stent durumu, hastanede kalış süresi, postoperatif rezidü taş varlığı, taş analiz sonucu, intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar retrospektif olarak kaydedildi. Hastalar postoperatif dönemde rezidü taş açısından direk üriner sistem grafisi ve üriner sistem ultrasonu ile, gerekli durumlarda ise kontrastsız batın tomografisi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların medyan yaşı 10 (min-maks; 1-18) yıl idi. Taş yükü medyan 80 mm2 (49-100) (min-maks; 15-225) olarak hesaplandı. Taş dansisitesi medyan 578 HU (min-maks;156-1107) olarak ölçüldü. Hastanede kalış süresi medyan 1 gün (min-maks; 1-8) olarak tespit edildi. Hastalar taştan temizlenen ve rezidü taş olarak iki gruba ayrıldığında sırasıyla; taş yükü, operasyon süresi, hastanede yatış süresi, taş yeri ve taş sayısı bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı sonuç tespit edildi. Diğer parametrelerden; yaş, taşın sertlik derecesi, cinsiyet, semptomlar, preoperatif ESWL, preoperatif çift j stent, postoperatif stent, komplikasyon, preoperatif hidronefroz derecesi ve radyoopasite açısından anlamlı bir istatistiksel farklılık saptanmadı. Sonuç: Pediatrik FURS başarısına etki eden faktörleri araştırdığımız çalışmamızın verilerine baktığımızda; artan hasta yaşı, taşın birden fazla kalikste olmasının, taş başarısını olumsuz etkilediğini gördük. Çalışmamızda böbrek taşı olan çocuk hastalarda retrograd intrarenal cerrahi işleminin etkin ve güvenle kullanılabilecek minimal invazif cerrahi prosedür olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Aim: Advances in technology and miniaturization of endoscopic instruments have enabled the effective use of retrograde intrarenal surgery in the treatment of kidney stones. There are few studies on this subject in pediatric patients. Our study aimed to investigate the effectiveness and reliability of the retrograde intrarenal surgery technique, which has been frequently used in the surgical treatment of kidney stones in pediatric patients in recent years, which we frequently apply in our clinic. Materials and Methods: In our study, a total of 139 pediatric patients under the age of 18 diagnosed with urinary system stone disease and undergone RIRS, and 147 renal units were admitted to Erciyes University Faculty of Medicine Hospital Urology Department Pediatric Urology Polyclinic between the dates January 2018 and August 2023. Age, gender, stone size, number and location of stones, Stone hardness level, preoperative ureteral J stent presence, surgery time, fluoroscopy time, postoperative ureteral J stent status, hospital stay, postoperative residual stone presence, stone analysis result, intraoperative and postoperative complications were recorded retrospectively. In the postoperative period, patients were evaluated for residual stones by direct urinary system radiography and urinary system ultrasound, and when necessary, by non-contrast abdominal tomography. Results: The median age of the patients included in the study was 10 (min-max; 1-18) years. The median stone burden was calculated as 80 mm2 (49-100) (min-max; 15-225). The median stone density was measured as 578 HU (min-max; 156-1107). The median duration of hospital stay was determined as 1 day (min-max; 1-8). When the patients are divided into two groups: stone-cleared and residual stones, respectively; Statistically significant results were found between the groups in terms of stone burden, operation time, hospital stay, stone location and number of stones. From other parameters; No significant statistical difference was detected in terms of age, stone hardness degree, gender, symptoms, preoperative ESWL, preoperative double j stent, postoperative stent, complications, preoperative hydronephrosis degree and radiopacity. Conclusion: When we look at the data of our study investigating the factors affecting the success of pediatric FURS; We observed that increasing patient age and having the stone in more than one calyx negatively affected stone success. In our study, we found that retrograde intrarenal surgery is a minimally invasive surgical procedure that can be used effectively and safely in pediatric patients with kidney stones.