Kültürümüze uygunluğu açısından aile danışmanlığı
Family counceling in terms of suitability to our culture
  1. Tez No: 838839
  2. Yazar: ASYA ÜLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLFET GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Toplumun temel birimi olan aile kurumu, her kültürde kendine has özellikler barındırmaktadır. Toplumları etkileyen kitlesel değişimler, geleneksel, modern ve postmodern özellikler barındıran Türk aile yapısını yeniden değerlendirmeyi ve kültürel özelliklerini tespit etmeyi gerektirmektedir. Hızlı toplumsal değişime bağlı olarak tahrip olan aile kurumu, ailenin devamını engelleyen birçok risk faktörüyle karşı karşıyadır. Günümüzde aile danışması, toplumsal ve kitlesel değişimlerin çekirdeği olan aile yapısını korumak adına kritik bir çalışma alanı haline gelmiştir. Batıda doğan ve gelişen aile danışması, farklı kuramları ve farklı teknikleriyle belirli ailevi sorunlara çözüm aramakta ve aile birliğinin devamına katkı sağlamaktadır. Öte yandan aile kurumu, kültüründen ve toplumsal öğelerinden bağımsız düşünülemeyecek özgün, canlı ve dinamik bir yapıdır. Bu çalışma Türk aile yapısına uygun aile danışması üzerinde çalışırken, her danışmanlık kuramının kültürümüzle eşleşen yöntemlerini ve kültürümüze uymayan özelliklerini irdelemektedir. Kültürümüze tam anlamıyla uygun tek bir kuram olmamakla birlikte her kuramın belli tekniklerle Türk aile yapısının belirli özelliklerine hitap ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The family institution, that is the basic unit of society, has its own characteristics in every culture. Massive changes which involve societies require reconsidering the Turkish family structure, which has traditional, modern and postmodern features and identifying cultural features. Rapid social change has grown the family institution. Family is faced with many risk factors which eliminate the continuation of the family. To ensure structure of comprehensive family life and to protect family structure form social and global frameworks, family counceling are critical field of study. Family counceling that born and develop in West has different theories and different tecniques. It seeks solutions to certain family problems and contrabutes to the continuation of family. On the other hand, family is an original, lively and dynamic structure which cannot be evaluated independently of its culture and social structures. This study works on family counceling in accordance with Turkish family structure, examining the uses of each counseling theory with our culture and the features that do not fit our culture.There is not a a single theory that is fully suitible with our culture, and each theory seems to address certain features of the Turkish family structure with certain techniques.